Наближава моментът, в който американските потребители, особено тези, които гласуваха за Тръмп, ще усетят ефекта от неговата икономическа политика. Това коментира Иван Михайлов - главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България.

"Борсите всеки ден отбелязват спад - Тръмп предизвиква много по-агресивни търговски войни, отколкото в предишния си мандат. Във вътрешнополитически план той се опитва да намали дълга на САЩ и още някои политики, като, естествено, инструментите му засягат целия свят".

Въпреки митата бизнесът продължава да работи - вносът в САЩ продължава, износът от Европа - също.

"Големият въпрос е как това оскъпяване ще се прехвърли към крайния потребител, защото компаниите, опитвайки се да задържат добри пазарни нива и продажби, могат до някаква степен да абсорбират в себе си тези мита и да реализират по-малки печалби, но това не може да бъде до безкрайност", обясни пред БНТ Михайлов.

На този фон обаче България стои добре - няма отлив на американски инвестиции у нас и дори имаме възможност да се позиционираме и да водим двустранна политика със САЩ, смята председателят на камарата.

"Има сфери, в които можем да бъдем интересни както към федералното правителство, така и към отделни щати. Енергетика, машиностроене , електронни компоненти, IT индустрия, изкуствен интелект".

Американският бизнес в Европа също продължава да работи. Никой не е щастлив от случващото се, но за момента няма индикации, че компании искат да се оттеглят, защото условията в САЩ са по-добри, коментира Иван Михайлов. По думите му Европа е трябвало много по-рано да обърне внимание на американските инвеститори.

"Протекционистката политика вървеше още по времето на Джо Байдън. Америка се стараеше всячески да привлече инвеститорите към себе си. Видяхме много по-малък интерес към Европа с ясните сигнали, че е тук е твърде регулирано, заплащането е неконкурентоспособно, навсякъде има демографски кризи, което не е привлекателно за правенето на бизнес".

Китай в никакъв случай не може да бъде пренебрегван, защото много голям процент внос на стоки, суровини и компоненти е оттам, посочи Иван Михайлов.

"По време на кампанията си Тръмп и Ванс пропагандираха реиндустриализацията на Америка. Само че това не може да стане толкова бързо в държава, която отдавна е изнесла производството си в глобалното пространство, която внася толкова много компоненти и готови продукти. Няма как толкова бързо да създаде нови работни места".