Нов опит за измама в социалните мрежи цели да удари по банковите сметки на хората. Обява от името на голяма онлайн платформа за китайски стоки предлага мистериозни кутии, пълни с електроуреди, дрехи и други продукти срещу само 3 лева и 50 стотинки. Изненадата обаче се оказва неприятна - празна банкова сметка, ако потребителят се подлъже да въведе данните си, за да плати мнимата покупка. Около 3 лева - толкова струва един шоколад. 

Срещу тази сума мнима обява в социалните мрежи предлага кашон с различни стоки, които са били на склад повече от две години. Обяснението - да се освободи място в склада за нови модели. Обявата е пусната от няколко страници и е от името на голяма платформа за онлайн пазаруване.

Тя обаче препраща не към платформата, а към напълно различен сайт. Въпреки това отново е използвано логото на истинския бранд и изисква въвеждане на лични данни.

"И на последната стъпка да дадат най-важното. Това, което търсят всъщност скамърите - данните от кредитната карта, за да могат да изтеглят по-големи суми пари", заяви пред БНТ Николай Кръстев, IT експерт.

За специалистите е видно, че измамата е съшита с бели конци. Показва го още влизането на посочения в обявата сайт.

Изписано е "таен кутия", а на български е тайна кутия - това трябва да направи веднага впечатление на потребителите. Второто, което прави впечатление е, че тези страници са създадени преди няколко дни. Имат изключително малко последователи. Конкретната марка е огромен бранд, има милиони потребители в социалните мрежи", допълни Николай Кръстев.

Правят впечатление и многобройните положителни коментари под публикацията с обявата. Те са изписани на кирилица, но са допуснати много грешки - например жени говорят за себе си в мъжки род.

"Профилите, които коментират, също са създадени преди няколко дни, така че цялото това нещо е една автоматизация, която за съжаление по коледните празници е създадена вероятно, за да подлъже хората", каза още Николай Кръстев, IT експерт.

Този тип измама не е нова. Преди време подобна обява беше пусната от името на "Български пощи". Това, че схемата продължава да съществува вероятно означава, че много хора продължават да се хващат на въдицата, коментира експертът.