Излезе книгата "Сравнителни политически системи“ с автор проф. д-р Георги Янков, основател и дългогодишен ръководител на катедра "Политология“, заслужил професор на Университета за национално и световно стопанство (УНСС), понастоящем директор на Центъра за политологични изследвания към университета. Книгата е плод на дългогодишни изследвания и продължение на предходното мащабното изследване "Политологичната мисъл от древността до наши дни“.






Според автора политиката е важна и сложна човешка дейност. "Още Сократ и Платон са смятали, че държавното управление е една от най-сложните човешки дейности, която повече от всяка друга предполага съответно образование, възпитание и посвещаване. И тук се натъкваме на едно парадоксално противоречие: една от най-сложните и значими човешки дейности се упражнява (с известни изключения) от хора на средно, а в редица случаи и под средното интелектуално равнище. Това е едно от фундаменталните противоречия на политическата дейност, което по-скоро се задълбочава от началото на XXI век“, смята проф. Янков.






В книгата авторът изяснява същността и смисъла на политиката. Той обръща внимание, че цел на истинската политика е постигането на "общото благо", да създава ефективни и справедливи правила за функциониране на публичната сфера, да създава и прилага управленски стратегии и конкретни публични политики, да управлява неравенствата в обществото, да решава конфликти и др.

Най-много място в книгата е отделено на сравнителния анализ на парламентарните, президентските и полу-президентските системи на управление. Засегнати са и особености на българската система на управление. "Един от големите съвременни политолози и конституционалисти Морис Дюверже смята, че Конституцията на Република България от 1991 г. "обединява най-доброто и най-лошото в съвременната представа за парламентарен режим". Според него един най-добрите ѝ елементи е прекият избор на президент и неговата позиция на "регулатор и върховен арбитър". Българският държавен глава се избира пряко от гражданите, подобно на президентите в полупрезидентските републики. По този начин избран президент, би следвало да упражнява реално конституционните си правомощия. Но действителната власт на държавния глава освен от конституционните си правомощия зависи и от редица други обстоятелства“, обяснява проф. Янков.

Книгата "Сравнителни политически системи“ се състои от 3 раздела: Теоретико-методологично въведение, Исторически политически системи и Съвременни политически системи, с общо 16 глави.

В обръщение към проф. Янков по повод издаването на научния труд президентът Румен Радев посочва: "Вярвам, че книгата Ви и изследванията Ви, познати в България и по света , наред с поколенията студенти на основаната от Вас катедра "Политология“, са постижение, което Ви дава повече от заслужено право на удовлетворение и гордост“.




Проф. Янков има над 190 публикации, както и първото по рода си рейтингово изследване в България "Най-успешните български министър-председатели (1879-2009)“.

Енциклопедията и новото издание