Чисто лични мотиви ме доведоха в Комисията по досиета – интересувам се от историята на моето семейство, разказа в предаването "България, Европа и светът на фокус“ по Радио "Фокус" писателят и журналист Иво Сиромахов.

"Може би внуците ми и правнуците ми ще се заинтересуват от това кой е живял преди тях, от кого произхождат. И понеже имах известни съмнения, че родителите ми са били обект на доноси отидох и по надлежния ред потърсих какви документи има в архива на ДС за родителите ми. Изживяването е доста потискащо. Но сме длъжни да го направим, дължим го на нашите родители и по някакъв начин са били жертви на този престъпен режим“.

На въпрос как се е почувствал при четенето на досиетата, г-н Сиромахов отговори, че погнусата, унижението и омерзението са били водещи. Причината – езикът на който са написани и свинщината, която се усеща в тях.

Какви са изводите за писателя, след видяното в Комисията по досиетата:

"Изводите са, ме трябва веднъж завинаги този тумор ДС да го изрежем. Тази рана трябва да я отворим. Не може досиетата да бъдат държани затворени без достъп до тях. Цялата информация, която е останала и не е унищожена трябва да бъде извадена на светло. Веднъж завинаги трябва да отдадем правосъдие на онези, които са тормозели нашите сънародници. Трябва да осъдим палачите. Ако не го направим, никаква държава не можем да изградим. Сега говорят за съдебна реформа – как ще правиш съдебна реформа, когато има стотици хиляди неразкрити и неосъдени престъпления, това е абсурд. Ние няма да можем да продължим напред, ако не го направим“.

Прошката или поведение в стил "каквото било-било“ са недопустими, според Сиромахов. И продължи с убеждението, че всеки един кандидат за каъвто и да било публичен пост дължи обяснение за семейството си и това, което са вършили родителите и дедите му. Иначе присъствието на този човек в политиката е напълно несъстоятелно.

"През 2000 г. беше приет закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. Този закон е влязъл в сила. Но от този закон не произлиза нищо. Т.е. ние казваме "този режим е бил престъпен“, но престъпниците не ги наказваме. Разбирате ли какъв абсурд е това? Не можем да продължаваме да живеем в лъжа“, припомня писателят.

Сиромахов настоява и за разследване на метаморфозите на ДС след 1989 г. с твърдото убеждение, че нищо не е приключило.

"Ние трябва да си зададем въпроса каква е ролята на държавна сигурност в създаването на ДПС. Или каква е тя в икономическия живот на България след 90 г. или в медиите? Трябва да си дадем сметка и за икономическата дейност на ДС. Преди 89 г. фирми, свързани с нея са продавали оръжие на терористични организации, търгували са с наркотици. Всички тези неща трябва да бъдат извадени и осъдени“.

Друга важна тема за писателя е гражданското образование.

"Излезте на улицата и попитайте 10 души какви са правомощията на главния прокурор и какво върши той по закон. 9 от 10 няма да знаят. Това е проблем на цялото общество. Това е проблем на това как правим изборите си, какво очакваме от държавната, общинската администранция, от правосъдната система. Това е, защото нямаме никакво гражданско образование“, а великолепен учебник на проф. Христо Тодоров би свършил прекрасна работа, ако се преподава в училище.

"Ние трябва да подобрим качеството на обществения живот“, убеден е Иво Сиромахов.

Ива ДОЙЧИНОВА