Путин е лъгал прекалено много пъти, за да му повярваме, че сега изведнъж от вчера е станал миролюбец и е готов за преки мирни преговори с Украйна. Това каза писателят и публицист Иво Инджев в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".

"Той продължава да отрича това да е война. Там те арестуват в тази държава заради думата "мир“, ако си споменал писмено или устно някъде. Не дай Боже, да си застанал на площада с плакат, на който да пише "Мир". Това беше основна сюжетна линия на съветската пропаганда – колко сме миролюбиви, в същото време се произвеждаха в гигантски количества оръжия, което беше една от основните причини да колабира съветската икономика. До такава степен е абсурдно положението в посткомунистическата империя на царя".

По думите му Москва е много далеч от това да бъде балансьор в сферите на международно влияние и търси по някакъв начин изход от положението да бъде очевидният агресор в тази война. "Путин се опитва по някакъв начин да се измъкне от положението на човека, който е осъден и за когото има заповед за арест в Международния съд".

Поведението на президента на САЩ Доналд Тръмп според журналиста също е нееднозначно с целия театър, който разиграва – съгласието му с тезите на нападателя, нарича Зеленски "диктатор", след няколко дни казва, че не си спомня да е казвал такова нещо.

"Тръмп е човек, който непрекъснато намеква, че украинците са му неблагодарни, който лъжеше многократно... Иска 300 милиарда репарации от Украйна за помощта, която са дали, и която не е толкова и в последните дни склони на 100 милиарда", казва той.  

В България се наблюдава се едно охлаждане към темата за войната с Украйна, което според Инджев е свързано с икономически интереси и желанието на някои български политици да бъдат в угода на новата политическа линия на Белия дом. "Според мен това в дългосрочна перспектива ще се окаже късогледа политика". 

Според него парадоксално някак си украинската кауза се слива с европейската и послужи като катализатор не само за прословутото събуждане на Европа, че тя трябва сама да се отбранява, сама да се грижи за себе си, да не разчита повече на американската закрила и т.н., "но и да се почувства Европа такава, каквато исторически тя е – от Европа произхожда демокрацията, а не обратното, не е от Америка да са си внесли демокрация".