Ивелина Атанасова: Трябва да се промени начинът, по който гледаме на образованието
©
През последните 25 години тя работи като бизнес консултант и помага на компаниите да подредят своите процеси и да разширят бизнеса в България и в чужбина. "Това го правя с инструментите на маркетинга. С времето, трупайки своите успехи като жена предприемач, си дадох сметка, че това е моята лична кауза и бих искала да подкрепя жените изобщо да бъдат предприемачи и да бъдат икономически и финансово независими.“
Заедно с Фондация "Дигиталните деца“ и организация "Women in Tech“ Ивелина Атанасова подкрепя жените в развитието на собствен бизнес и предприемачество. "DigitalKidZ e серия от образователни материали за деца – книжка с приказка, ролева игра, която ги учи на това как да възпитават дигитално хигиенни навици така, че интернет да бъде техен приятел и инструмент, който развива личните им таланти, а не унищожава личността им“, обясни Ивелина Атанасова - Генчев.
Преди да научи децата какво да правят и какво да не правят в интернет, DigitalKidZ обаче има за мисия да ги научи кои са те, да ги свърже със самите тях и да им помогне да опознаят личните си ресурси и таланти. "Всичко, което предлагаме като истории, като игри, като занимания, е вдъхновено от децата. Ние сме го проиграли с децата и сме измерили ефекта. В България не можах да намеря експерти, с които да работя по всички тези проекти, но Финландия, която инвестира в трансформация на образованието, е партньор по този проект. Финландски образователни експерти бяха с мен по време на цялото това пътешествие, за да измерим ефекта и наистина да пуснем на пазара продукт и инструмент, който е уникален сам по себе си“, разказа още тя.
Едно от най-големите предизвикателства пред съвременния родител според нея е подготовката на детето за бъдещия му професионален път. "За да бъдем адаптивни и пластични към промените и бързината на промените, които налага интернет, ние всъщност трябва да учим през целия си живот. Трябва да инвестираме в комуникационните си умения, лидерските умения, умението да управляваш времето си, адаптивността, креативността, умението да не те е страх да експериментираш – това са умения, важни за предприемачите и това е причината, поради която аз навлязох в образованието. Не можем да очакваме промяна в обществото и в бизнеса, ако не започнем тази промяна от най-ранна детска възраст“, смята предприемачът.
Заради работата си с финландските образователни експерти тя пътува до Хелзинки и остава много силно впечатлена от спокойствието и красотата на северната страна. "Всичко е хубаво. Това, което най-силно прави впечатление, когато си във Финландия, е лекотата, с която всичко се случва – много леко, много естествено, много близо до хората и до природата. Едно от нещата, които много ме впечатлиха, е тяхното отношение към природата“, разказа Ивелина Атанасова - Генчев.
Тя отбеляза, че финландците имат специфично вярване за свързаност. "За тях всичко е свързано и те винаги виждат голямата картина. Това се вижда навсякъде. Пространствата, в които живеят, са свързани, свободни, дишащи. Отношенията между тях са по същия начин, образованието – също. Те дават на децата да тичат в стаята, дават им възможност да експериментират и да се свързват с другите, но и със заобикалящата ги среда и превръщат това в преживяване и в част от учебния процес“, обясни предприемачът.
Образованието е национална кауза на Финландия, отбеляза тя. "В образованието инвестира всеки родител, учител, библиотекар и го прави на доброволни начала. Диалогът между родители и учители е най-естественото нещо на света. Родителите много често са доброволци в училищната система, а децата са деца на всички. Децата са част от света на възрастните по най-естествения начин“.
Женското предприемачество пък я отвежда във Виена, където тя открива мястото, където жените са поставени наравно с мъжете. "Жените действително имат своето място на масата не зарази своята идентичност, а заради това, че заслужават своето място там. Това е така, защото това е държавна политика, има много ясни квоти, изисквания и измерители за ефективност. Има специални преференции за стартъпи, които имат жени в екипа си или са ръководени от жени“, обясни Ивелина Атанасова - Генчев.