youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska, facebook.com/benovska и по Радио К2 на 93.9MHz, съобщиха от екипа на предаването.
https://www.youtube.com/watch?v=CeYJ1IgpuBs
Проф. Тодоров заяви позиции по следните теми:
Има ли договори с ДКК и ББР?
Беновска просрещна госта си думите: "Много ми е приятно в деня, в който "Радио К2“ навършва 13 години, да посрещна проф. Иван Тодоров, който е бил чест гост в радиото ни, но сега гостува и новите ни формати. Добре дошъл! Токсично ли е да имаш договори с ДКК и ББР“, ако организираш избори с машини?“. Иван Тодоров отговори: "Би било токсично, ако имахме договори. За съжаление не само, че нямаме договори, не само, че не сме имали договори, не само, че не сме участвали в процедури за сключване на договори, не само, че не сме говорили дори за договори, но аз не познавам нито един член на борда на директорите или изпълнителен директор на ДКК или ББР. Така че как да коментирам нещо, дето го няма!“.
Беновска продължи: "За да подкрепя това, което казвате, вчера министърът на икономиката даде извънреден брифинг по повод случващото се в ДКК!“ и пусна видео от брифинга на Везиева от 3-ти декември, която отговаря на нейните въпроси:
Илиана Беновска: Здравейте, Беновска, "Радио К2“, каня Ви да ми гостувате!
Даниела Везиева: С удоволствие!
Илиана Беновска: Вие разговаряхте ли с тези трима членове на съвета на директорите на ДКК и така, както те изнесоха документи и доказателства за, според тях, Вие можете ли, след като сте се решила на публичен отговор пред медиите, да ни покажете контрадокументите, да речем?
Даниела Везиева: Всъщност аз няма какви контрадокументи да показвам, защото документите, които те са показали по някакъв повод пред медиите, са документи, които са от оперативната дейност на дружеството. Мненията, които са базирани като техни коментари на тези документи, са тези, които ние оспорваме в момента. Освен това трябва да кажа, че нещото, което ме засегна най-много в този момент, беше опитът да се нанесе жесток удар върху една от основните ни индустрии – военно-промишления комплекс. Всичките инсинуации, които се опитаха да се вменят по време на цялата тази медийна кампания от тяхна страна, не са в полза на никого. Не са в полза на никого, защото това е една индустрия, която е експортно ориентирана. Нашите дружества сключват договори, които са подкрепени на ниво държава-държава и всеки един опит да окаляме този бизнес ще струва на страната ни страшно много средства.
Илиана Беновска: Добре, но не е ли истина, че бащата на бившия заместник-министър Манолев, всъщност придобивайки съответното предприятие, става на изхода на ВМЗ "Сопот“ за Египет?
Даниела Везиева: Няма да коментирам конкретни фирми, ще коментирам конкретен принцип. В тръжните процедури на отделни държави има изискване за ексклузивитет на търговските отношения за конкретната държава и за конкретен тип тръжна процедура и това е практика в много държави. Свързана е с нелоялни практики назад във времето и е съвсем нормално изискване. Това, което са взели като решение ВМЗ, касае конкретна тръжна процедура и въобще не говорим нито за вход, нито за изход, а за конкретна сделка.
Илиана Беновска: С Манолев!
Даниела Везиева: Не знам с кого! Няма значение с кого!
Илиана Беновска: Нали сте принципал?
Даниела Везиева: Говорим за принцип, Вие ме питате принципно дали това е на входа и на изхода, нали това беше въпросът? И аз Ви отговарям, че не е това.
Илиана Беновска: А адвокат Иван Тодоров има ли проектодоговори и ако има – какво лошо има?
Даниела Везиева: Не. Вие, също като мен, бяхте свидетели на опровержението на всички замесени в този медиен интерес, да го нарека. Те всички опровергаха това, което изнесоха тримата от съвета на директорите.
Илиана Беновска: На Ваня Караганева каква е съдбата сега?
Даниела Везиева: Към момента има дадени указания от търговския регистър, с които ДКК трябва да внесе допълнителна информация по законосъобразността на вписването с информация за това как са били уведомени останалите членове, какъв е дневният ред на съвета. До този момент няма внесени от тях допълнителни документи. Днес е срокът, в който търговският регистър трябва да се произнесе.
Илиана Беновска: И кой управлява ДКК сега?
Даниела Везиева: Те всички управляват реално ДКК сега, защото нямаме право на последица.
Илиана Беновска: Г-жо Везиева, не ми отговорихте говорихте ли Вие с тези тримата от съвета, Вие скоро се прибрахте от Египет?
Даниела Везиева: Нощес.
Илиана Беновска: И говорихте ли с тях?
Даниела Везиева: Не, не съм говорила до момента, защото те не счетоха за необходимо да говорят преди да го направят с мен. И държа да кажа, че в целия този период, в който работим заедно, сме имали нормални взаимоотношения. Те са идвали много често при мен, поставяли са различни проблеми. Аз наистина съм диалогичен човек, затова не приемам този модел на поведение.
Илиана Беновска: Понеже те изглеждат нормални хора, научни работници, как си обяснявате тяхната политика и аргументация, какво е скритото – икономико-политически или някакви други зависимости?
Даниела Везиева: Запазване на стария модел, това е нашето обяснение.
Илиана Беновска: Кой печели от стария модел?
Даниела Везиева: Не знам, може би някой, който иска да се върне той на власт. Може би някой, който иска това да продължи да си е традиция на поведение. Може би някой, който не иска институциите да са европейски и да събуждат тази увереност у гражданите.
Илиана Беновска: Само още един въпрос, ако позволите, за да завърша, Ваня Караганева, излезе нейна снимка във фейсбук по жартиери и така, весела, как тълкувате това нещо?
Даниела Везиева: Не смятам да го тълкувам, не смятам да го коментирам!
Беновска продължи: "Адвокат Тодоров, защо замесиха Вас, Вашата кантора, Вашия брат, който оперативно управлява издателството "Сиела Норма“ и вноса на машините, защо Ви оплетоха в тази история с ДКК и ББР?“. Иван Тодоров отговори: "По простата причина, че "Сиела“ организира машинното гласуване и смея да твърдя, че тя го организира изключително добре, постави абсолютен световен рекорд със само 0,32 излезли от строя машини. При това те са излезли от строя по външни причин – кой бутнал, кой изключил тока, кой дръпнал разписката. Няма почти никакви спрели машини поради поддръжка, това е абсолютен световен рекорд! Така че "Сиела“ си свърши работата. Тя е изключително добра фирма, основната част от бизнеса ѝ, над 90%, идва от дейности, който изобщо не са свързани с държавата. Системата за електронно връчване в държавната администрация е направена от "Сиела“ и действа перфектно, за разлика от системата, която действа в съда. Националната система за "Булстат“ също действа прерфектно. Не знам дали знаете, че всъщност търговския регистър е правно-информационната система на "Сиела“. Когато търговският регистър се срина, "Сиела“, за разлика от държавата, съхраняваше информацията си на две места на отстояние 300 километра едно от друго. Докато държавата си ги съхранява на едно място и когато изгоряха сърварите, тя изгуби информацията. И ние съвсем безплатно възстановихме абсолютно всичко и няма нито едно възражение. Когато една фирма като "Сиела“ перфектно си върши работата и основният ѝ бизнес въобще не е свързан с държавата, за какво друго може да бъде атакувана, освен заради самите избори!“.
Беновска продължи: "Искам да Ви направя една интелектуална подкрепа, виждате Конституцията на България, тук пише "Сиела“. Понеже не намерих Конституцията в книжарниците, помолих "Сиела“ да ми отпечата специален тираж, те го направиха светкавично. Вече се опитах да подаря Конституцията на президента Радев, той не я взе. Но подарих и на Кирил Петков, вероятен бъдещ министър-председател и той я взе. Сега подарявам и на Вас!“. Иван Тодоров благодари и каза, че за него е голямо удоволствие.
Беновска продължи: "Знам, че сте я чел, Вие дори сте човекът, внесъл най-много конституционни жалби в КС!“. Събеседникът и отговори, че това е така и добави, че срещу проведените последни избори няма никакви подадени жалби. Докато в миналото е имало, самият той е подавал жалби и е печелил дело в КС за избори. Докато срещу машинното гласуване много хора са "мрънкали“, но никой не подава жалба. Защото хората знаят, че изборите са били направени перфектно.
Иван Тодоров обясни, че на последните избори е имало контролно броене на разписките. Няма никакви разминавания, освен дребните грешки, които се допускат при преброяването на разписките. При второто преброяване е станало ясно, че съвпадат идеално с резултатите от машинното гласуване.
Инициативата да подпомогнат ЦИК в разяснителната кампания за машинното гласуване.
Беновска попита: "Проф. Антоанета Христова постави въпроса, че в обществото съществува огромно недоверие срещу машинното гласуване, аз ѝ подсказах шеговито, че съществува недоверие и срещу ваксините. И тук се появи една сурова идея, Вие внимателно ни наблюдавахте, да се направи по-широка информационна кампания, вие ще спечелите от това?“. Иван Тодоров отговори, че според него информационната кампания, организирана от ЦИК, е била крайно недостатъчна. Да се гласува с машини е по-лесно, отколкото да се теглят пари от банкомат, но на всеки възрастен човек е трябвало да се обясни внимателно как става това. Тодоров подчерта: "Това, че не е направено, е груб пропуск. Крайно време е ЦИК да стане професионална, там да има специалсти, които разбират тази работа и могат правилно да си задвижат нещата!“.
"Но Вие сте обществен човек, като извадих справката в какви неща сте участвал, тук няма да ни стигнат две предавания да ги изброя. Вие сте един от авторите на АПК, били сте част от правните съвети към парламента. Ние сме обществено ангажирани хора, проф. Христова, ние самите, Вие – дайте да подпомогнем ЦИК. Дай Боже следващите избори да не са много скоро, но да използваме сега този "таймаут“, за да ги организираме!“, предложи Беновска. Иван Тодоров отговори, че това е страхотна идея. Той обаче отново подчерта, че при машинното гласуване не е имало никакви проблеми. Беновска продължи: "Да, но хората не ги знаят тези неща, говори се например – Иван Тодоров сключил договор с ДКК, може би ще сключи договор и с ББР!“. Събеседникът ѝ отговори: "Лъжат си хората, аз какво да направя! Много лъжи се казват, но истината лесно се доказва. Ами просто покажете, но няма нищо, какво да покажат? Аз дори не ги познавам, не съм ги виждал, как да имаш нещо с някой, който дори не си го виждал?“.
Инсинуациите и внушенията, че адвокатската кантора на Тодоров е получавала много обществени поръчки от ГЕРБ.
"Но защо тези трима изпълнителни директори, един от които е син на проф. Григорий Вазов, самият той е доцент Радостин Вазов, другата беше Рая Каназирева, тя пък е преподавател в СУ, откъде тези хора измислиха това нещо?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори, че не е сигурен, дали изобщо са казвали нещо. Беновска отвърна: "А, не, имаше написано на сайта им!“. Събеседникът ѝ отвърна: "Съвсем други хора ги говорят тези работи, аз не съм го видял написано на сайта им, но може да го има. Вижте, когато има политически интереси падат жертви, които нямат абсолютно нищо общо с нещата!“.
Иван Тодоров обясни, че компанията му има 100% спечеляемост на международните арбитражни дела и добави: "Там и една стотинка не можеш да дадеш, за да го спечелиш, защото ще ти е последното в живота!“. Той продължи, че на няколко пъти са осъждали държавата. Но държавата нито веднъж не се е обърнала към тях, за да им води международно арбитражно дело. Тодоров заяви: "Явно ние не съответстваме на тези критерии, според които държавата иска някой да ѝ води делата, дори да ги губи. Освен това ние фигурираме в юридическите справочници на всички първи места, когато става въпрос за воденето на дела. Така че би било съвсем нормално да имаме договори с държавата и с държавни дружества и в това не би имало нищо лошо. Но се оказва, че ни търсят тези, които търсят да съдят държавата. За държавата явно сме последна опция, понеже не се обръща към нас. Между другото, за разлика от другите договори, които сме имали с държавата, на нас никога не ни се плащаше авансово. Чак месеци, след като сме изпълнили всичко, ни се плаща и дори досега още не ни е платено. Та такива са ни отношенията с държавата. Беше се появило някъде, че имаме много обществени поръчки от ГЕРБ. Въобще не са много. Относително са много малко, в сравнение с други фирми и са при много тежки условия. Трябва да се изпълни нещо и месеци след това да се плати, а виждате, че има други фирми, на които им плащат авансово!“.
Беновска попита: "Но защо министър Везиева говори за поддръжка на стария модел, старият модел е бил този на ГЕРБ, тя го каза с ирония?“. Иван Тодоров отговори, че политиците се борят за власт, а някои от тях и за други работи. Той продължи, че е хубаво в политиката да има и смени, да влизат по-млади хора. Тодоров заяви: "Аз например ще повярвам на един политик, ако той отиде и се подложи на полиграф и излезе, че е чист. Но да го направи по свое желание. Но няма да го въведат, защото не им е изгодно!“. Водещата отбеляза, че полиграфът не е правно валиден. Събеседникът ѝ се съгласи, но отбеляза, че има големи компании, в които тази практика съществува.
Беновска продължи: "Но защо не накарате тези изпълнителни директори да минат на полиграф? На мен ми е неприятно, че трябва да Ви защитава една девойка, Караганева мисля, че се казва, един от изпълнителните директори на ДКК, която с извинение, не я укорявам, но се снима доста фриволно във фейсбук! На мен ми е неприятно тя да Ви защитава!“. Тодоров обясни: "Ние имаме доста по-безукорна защита. Аз самият бях против да се прави машинно гласуване от "Сиела“, защото човек натрупва много негативи от това нещо. Моят брат, който е много уважаван, искаше да направи наистина нещо хубаво, а всъщност парите, които остават за "Сиела“, са много малко!“. Водещата попита колко е спечелила "Сиела“. Събеседникът ѝ отговори, че все още не са си събрали парите и не са сигурни, че изобщо ще го направят. Той продължи: "99% от парите отиват да голямата фирма, с която работим и за хилядите човека, които правят избори. Нашите бизнеси са хиляди пъти по-печеливши, но брат ми наистина искаше да направи нещо хубаво, да покаже, че нещо може да се направи в тази държава!“.
Обществената поръчка за машинното гласуване.
"Вялно ли е, че сте се явявали на процедурата за машините с две фирми – едната "Сиела“, другата не мога да се сетя в момента името, но с ваши лица и в нея е била ангажирана една от съратничките на Кирил Петков? Не сте ли имали подставено лице?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори: "Не! "Сиела“ се яви и си спечели! Между другото един конкурс сме губили, възложиха на други хора да направят изборите и те се провалиха. Така че не е вярно, че ГЕРБ възлага само на нас, възложиха и на други, но те не успяха да ги организират. Освен това ние сме работили и с две служебни правителства, едното беше по времето на Орешарски. Така че гледаме да не се заангажираме с нито една политическа сила, работим с всички!“.
Лена Бориславова.
"А имате ли "ракета-подводница“ сега, ваша бивша служителка от кантората, няма да ѝ споменавам името, която гравитира в екипа на Кирил Петков?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори: "Ние се радваме на всеки млад човек, който успява. Но тя от години не работи при нас. Това, че е работила при нас, че е била едно умно, образовано момиче, е чудесно. Ние се радваме на всеки образован, млад човек. Помагаме му. Името отдавна е излязва в публичното пространство. Лена Бориславова, след като завърши Харвард, работи известно време при нас. Имам отлични впечатления от нея, много интелигентна, много знаеща, много работлива. Преди години отиде да работи в друга адвокатска фирма и оттам вече е тръгнала по пътя на политиката. Ние водим доста големи дела, освен консултантска работа. За един бъдещ политик това не е най-подходящото място, тъй като делата предполагат противопоставяне, конфликт. Ако сме в цивилизована държава, като САЩ, това не би било проблем, но ние все пак сме в България!“.
Председателят на 47-то Народно събрание Никола Минчев.
"Говорите за млади хора, а познавате ли новия парламентарен шеф Никола Минчев?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори, че не го познава. Изглежда му образован млад човек. Завършил е СУ. Той му пожела: "Дано да се оправи, но да видим обаче!“.
Законът "Магнитски“. Има ли опасност да бъдат запорирани сметките на Народното събрание, защото трябва да изплаща заплата на Делян Пеевски?
"И един правен въпрос – законът "Магнитски“. Той не е правно активен на територията на ЕС. Този закон обаче засяга няколко лица, единият е депутатът от гражданската квота на ДПС Делян Пеевски. Поставя се въпроса дали някой няма да запорира сметките на Народното събрание, защото то трябва да плаща заплата на Делян Пеевски?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори, че е имало решение на МС, което не е било "доизкусурено“ добре от правна гледна точка. Беновска добави: "Даже ВАС едно от делата го реши в полза на ищеца, който оспорваше така наречения списък "Магнитски“!“. Събеседникът ѝ отговори, че ВАС се е произнесъл само за 3 физически лица, които отдавна са си прекъснали взаимоотношенията с единия от хората в списъка "Магнитски“. Той продължи, че е право на всяка държава, включително на САЩ, да предприема действия каквито прецени. В България обаче се прави малко по отношение борбата с корупцията. "Не е приятно да се появяват имена на българи в списъка на САЩ. Разбира се този закон няма правно действие на територията на ЕС, но има фактическо значение, защото те са готови да запорират сметки на всеки един човек, който поддържа отношения с тях. Голяма част от финансовата система е свързана със САЩ, затова е нормално решението на САЩ да влияе върху отношенията с тези хора и свързаните с тях!“, обясни Тодоров.
Беновска попита: "Кажете го простичко, има ли влияние на САЩ върху сметката на Народното събрание, ако трябва да се плаща заплатата на Делян Пеевски?“. Иван Тодоров отговори, че не може да има, защото Народното събрание не е бизнес организация. Това може да стане само при свързани фирми, където има дялови участия.
Ще предприеме ли правни действия срещу лица, които отправят клевети и внешения срещу него?
"Виждате, че търговският регистър отказа да впише промените в ДКК и отстраняването на Караганева. Какво очаквате да се случи нататък?“, попита Беновска. Иван Тодоров отговори, че в крайна сметка съдът решава и той не се е поколебал да спре някои от вписванията. Друг е въпросът, че може би законът трябва да се промени, за да има право съдът на по-голяма преценка.
Беновска попита: "А вие някакви правни действия ще предприемет ли, вие сте юридическа кантора с възможности, които бихте могли да обслужвате и ДКК, и ББР, и държавата? Сега сте леко злепоставени от някакво подозрение?“. Иван Тодоров отговори: "Няма подозрения! То се видя категорично, кристално ясно се видя, че няма нищо такова и се изговориха купчина лъжи! Иначе да, могат да се съдят всякакви хора, включително някои, които казаха, че сме били свързани безусловно с ГЕРБ. Но ние нямаме такива намерения. Когато истината се вижда и тя е изключително ясна, въобще нямаме намерения да съдим някого!“.
"Или да го кажем на юридически език – процесуална загуба на време, а освен това ще ги направите известни!“, добави Беновска. Иван Тодоров отговори: "Просто не ни се занимава с такива неща. Всички, които са работили в нашата фирма и след това са отишли на други места, никой не се срамува да напише, че е работил при нас. Ние сред първите 30 адвокатски фирми имаме шестима управляващи съдружници, които са работили при нас. Имаме двама съдии в Европейския съд. Имаме хора в много други сфери. Ние се гордеем, че тези хора са минали през нас, получили са нашата отлична школа и след това са продължили напред. Едни от най-известните юристи, като проф. Живко Сталев, той приживе започна да си издава книгите при нас. Хората, които са умни и компетентни, работят с нас. Разбирам и политиците, те в крайна сметка се борят за нещо, борейки се се увличат и казват разни неща, но това си заминава. Ние сме много сериозни хора, всички са доволни от работата на фирмите, които са свързани с нас, като клиенти, пациенти, всички са супер доволни! Видяхте машинното гласуване, то завърши със световен рекорд на "Сиела“, какво повече да говорим!“.
Беновска отвърна: "Нека да завършим така този разговор и да го увенчаем със следната поанта – подарявам Ви здрава, българска, червена ябълка и за Вашата дейност като юрист, приносител на много усъвършенствания в нормативната база, законите и производствата в България и в името на това решение, което взехме сега тук да подпомогнем ЦИК!“. Събеседникът ѝ благодари с думите: "Много мило, страхотно би било!“. Така завърши разговорът между Иван Тодоров и Илиана Беновска в "Беновска пита“ в youtube.com/Беновска пита-Радио К2, във facebook.com/iliana.benovska, facebook.com/benovska и по Радио К2 на 93.9MHzна 4-ти декември 2021 г.
"Сиела“ не браним стария модел на ГЕРБ, с ДКК и ББР нямаме договори. Това каза проф. Иван Тодоров, адвокат, в седмичното обзорно политическо предаване "Беновска пита“ в Иван Тодоров: "Сиела" не браним стария модел на ГЕРБ, с ДКК и ББР нямаме договори
© Екип на Илиана Беновска
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Радан Кънев: ПП и ДБ направиха груба и трудно поправима грешка
20:48 / 28.11.2024
АБЗ ще сътрудничи на КЗК за стартиралата проверка
20:11 / 28.11.2024
Петков: Беше чест да работя и с двамата, но решението е окончател...
19:38 / 28.11.2024
Денков: Всички решения имат последствия
18:15 / 28.11.2024
Десислава Атанасова ще пише решението на КС за ВСС
17:56 / 28.11.2024
Румен Радев: Миграционните потоци от Западна Африка към Европа из...
17:48 / 28.11.2024
Актуални теми