В България има над 140 закона, които регулират всякакви взаимоотношения в обществото. Срамно е постоянно да се променя законодателството и същевременно да не се прилага както трябва. Практически в момента сме в състояние, в което няма значение къде какво пише, защото всеки си прави каквото си иска. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" криминалистът Иван Савов.

"Един човек беше казал, че колкото по-скапано е едно общество, толкова повече закони има, защото се налага то да бъде регулирано изкуствено", отбеляза Савов.

Според него причините за домашното насилие се коренят в народопсихологията на българина: "Отношението към жената като към подчинен човек в една връзка е налагано със столетия. И това се вижда като цяло при балканския тип хора от България, Сърбия, Гърция, Румъния, Турция, патриархални общества, в които въпреки разнообразието, което очевидно имаме, житейско, на характери, хора и прочие съществува това отношение, което е налагано от дълго време", коментира Савов.

По думите му от друга страна, психичното здраве на хората също е изключително неглижирано: "Специално младите са много объркани. И докато поколението, в което сама аз имахме възможността да получим някакъв разумен съвет от родители, баби и дядовци, в момента ние сме родителите и тези, които са малко по-големи от нас. А ние сме децата на 90-те, децата, които израснаха в едно объркано общество, в което нищо не беше такова, каквото се казваше, че е. И това си оказва изключително негативното влияние".

Според него лавината от негативизъм, която се отприщи заради случая с 18-годишната Дебора е един вид осъждане: "Народът се пробуди дотолкова, доколкото показа нетърпимост, особено към това отвратително деяние в Стара Загора, което деяние тепърва предстои да се изяснят подробности около него. И за съжаление, някои от тях няма да са лицеприятни както за едната, така и за другата страна, но така или иначе, то си остава отвратително деяние. Никой няма право да причинява такива неща на друг човек. От друга страна обаче има нещо много опасно. Така нареченото "тротоарно правосъдие“, защото същият този пробудил се народ е озверял".