Седем избори през последните три години постави държавата в сложно положение. В очакване сме, както цялото общество, да разберем дали ще има редовно правителство или ще отиваме към поредните парламентарни избори. Това обобщи в интервю за Plovdiv24.bg народният представител от "БСП-Обединена левица“ от Пловдив-град Иван Петков.

"България изпрати 2024 г. с поредна политическа криза. Трудни диалози в Народното събрание, по-скоро имаше сблъсъци на лидерите в лични аспекти, отколкото за решаване на политическите проблеми и най-вече за решение на проблемите на обществото. Чудим се дали най-после ще получим нещо от Плана за възстановяване и устойчивост, защото нищо не се предприема в тази посока. За съжаление, регулаторите пак остават с изтекли мандати. Не се предприемат действия към избора за главен прокурор. Хубавата новина е, че от 1 януари влизаме в Шенген вече и по суша. Така че сме с надежда, че нещо по-добро ще се случи през 2025 година“ – каза той.

За пръв път от няколко десетилетия председател на Народното събрание е представител на левицата. Изборът на доц. Наталия Киселова отваря широка гама за диалог с опоненти, с които преди това не е имало никакви разговори. Все пак остава въпросът какво ще се случи между първата и втората политическа сила, които носят отговорност и със сигурност получават проучвателен мандат за съставяне на правителство, както е по Конституция, коментира депутатът.

На въпрос дали смята, че първата политическа сила ще успее да консолидира достатъчно подкрепа, за да състави кабинет и каква ще е позицията на левицата, Петков припомни, че има решение на конгреса на БСП да не се подкрепя кабинет на ГЕРБ. Промяната в поведението и говоренето на Бойко Борисов от последните дни преди ваканцията показва, че той прави крачка назад. Затова колективните органи на партията ще обсъждат и решат какво да предприемат, с условието, че има време за това, тъй като конгресът на БСП е насрочен за 15 февруари.

"Ако мислим за положително развитие на нашата страна, трябва всеки един да направи крачка назад. Всяка една парламентарна група си има своите червени линии, които не трябва да бъдат преминавани. Смятам, че групите, които излъчат редовен кабинет, трябва да направят така, че да не се прескачат тези червени линии. Да има разбирателство по обществено значими въпроси. Може ли, например, в ХХI век да има места без ток? Къде е КЕВР, къде са разпределителните дружества, кой ги проверява? Ненапразно казвам – трябва да има диалог, да няма лидерски нападки, напротив – да се коментират само проблемите, на които трябва да се търсят решения“ – каза той.

За БСП 2025 г. е важна, тъй като предстои избор на председател на партията и на нови колективни органи. Според Устава, председателят се избира с гласуване от всички членове, но на последния Национален съвет е коментирано, че на предстоящия конгрес ще се предложи отпадането на това право. "Пловдивската партийна организация взе решение на градската конференция, проведена на 7 декември, че твърдо желаем да има пряк избор на председател. Не мога да кажа какво ще се случи на конгреса, но ние, делегатите от Пловдив, ще отстояваме нашата позиция“ – заяви Петков. Уточни, че очаква най-много 7 кандидати, като подчерта, че е важно каква програма ще представи всеки от тях и как предлагат да изкарат БСП от вътрешнопартийната криза.

"Смятаме, че на конгреса трябва да се коментира кадровият проблем, коалиционната политика, мястото на БСП като идеология, демографската криза и други важни въпроси, а не конгресът да се превърне в лидерска борба и само да се избере следващият председател. Защото, ако и този конгрес премине под този знак, ще бъде голям проблем за бъдещето на БСП“ – каза социалистът.

Петков коментира и новият проект на бившия председател Корнелия Нинова и какво ще е отражението върху БСП. "Пореден лидер, който вече не е част от БСП, създава нов политически проект. За мен е малко странно, че лидер на социалистите 8 години говори за нов проект в ляво център, изцяло консервативен. За пореден път БСП ще се изправи в такъв тип вътрешна битка. Добре знаем, че всеки нов проект на бивш лидер или бивш функционер докъде е стигнал. Да не говорим, че голяма част от тези проекти в момента са част от "БСП-Обединена левица“, с център Българската социалистическа партия.

Неприятно е за левицата като цяло, за левите хора, че се случва по този начин. Вътрешната борба е най-големият проблем на БСП“ – коментира той. Смята, че трябва да се намерят правилният подход и инструменти към лявомислещите хора, за да имат по-голямо представителство в Народното събрание. В момента "БСП-ОЛ“ има 20 депутати в 240-членния национален парламент.

През новата година Иван Петков пожелава на всички пловдивчани здраве и късмет,  всеки човек да отделя повече време на близките си и да няма войни.

Цялото интервю гледайте в прикаченото видео!