Ние предлагаме - осъзнайте се и дайте временно гратисен период, за да могат да се настроят лекари, пациенти, аптеки. Това каза Иван Маджаров, председател на Български лекарски съюз (БЛС), в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“. "Обществото е готово, но електронните рецепти са възприемани така, както управляващите ги поставят – като нещо съмнително. Стана така, че хората се съмняват дори в медикаментите, с които се лекуват. Трябва да се даде гратисен период на пациенти, лекари и аптеки да се пренастроят към електронните рецепти. Няма как те да бъдат отменяни“, смята Маджаров.

Електронната рецепта трябва да даде възможност за по-добър анализ на данните за пациента. Когато те не са в обща електронна система, трудно може да се проследи медицинската му история, обобщи Маджаров.

Електронната рецепта не отменя посещението при лекар, припомни той. "Това посещение осигурява проследяване на терапията – никой в аптеката няма тази оторизация. Дигитализацията не е заобикаляне на лекарския кабинет“, категоричен е Маджаров.

"Колегите изписаха 40 000 електронни рецепти извън касата и само 800 бяха изпълнени от аптеките. Гратисният период се провали по вина на аптеките, които не изпълниха лекарските предписания“, даде оценка на ситуацията с електронните рецепти Иван Маджаров.

Към момента над 30% от електронните рецепти не се изпълняват – това говори, че отново топката се прехвърля към кабинета на лекаря, изнесе данни той. "Вероятно беше забранено да се отварят и да се дават блистери – явно аптеките правят, каквото си искат“, заключи той.

25 000 лекари, освен личните лекари, имат право да изписват лекарства на пациентите, припомни Маджаров. "Спешната помощ никой не ги пита на какво изписват рецептите си – никой не им е купил таблети, изписват рецепти на хартийки“, описа ситуацията председателят на БЛС.