Иван Карчев: Пътешествията винаги започват с магия, с едно намерение
© Фокус
"Усещай качеството на живота" е водещата максима в живота на Иван Карчев. За него е важно дали живот има качество или количеството в него.
"Винаги исках да разбера и се стремях към това животът ми да бъде радостен, да получавам от него преживявания, които да ме радват, а не точно какво имам и как точно се случва това радване от живота. Парите за мен винаги са били средство, което може да ми даде, а може и да ми вземе," сподели още той.
Първото му пътешествие започва с Доминиканската република, където остава да живее близо 18 години. "Има голяма разлика между един турист, който отива в една изкуствена среда, в един индустриален туризъм, защото той си остава в индустрията. Тия големи хотелски вериги създават нещо, което човекът вече е свикнал, той си остава в една капсула," категоричен е той.
"Имах щастието отида в Пунта Кана на плажа Баваро когато това нещо беше почти напълно девствено. Там имаше три хотела, които започнаха да тепърва да навлизат, пътят беше черен. Там живеехме чужденци от цял свят с най-различни националности и бяхме индианци, защото ценяхме точно това, че всичко е естествено. Няма нужда да се слага етикет "био", всичко беше био. Ние живеехме в един био свят, който си беше естествен: безкрайни палмови гори, безбрежни плажове, на който да се разхождаш, да ходиш на подводен риболов. Това всичко вече го няма – има курорти," разказа още Иван Карчев.
Друго интересно място, за което пътешественикът разказва с удоволствие е Перу, което за него е една мистична страна с живи традиции, където хората са запазели връзката си с корените си. "Животът пак по един много фантастичен магичен начин на заведе в Перу, където се запознах с хора, които все още съхраняват и предават живи традициите. Уникалното в Перу е, че те са в две различни посоки: едната е към небесата или към високите планини – това е традицията на народите от Андите, и другата е традицията на амазонските народи, които пък са свързани много с растенията и животните, с тия неща, които ражда земята. Оказа са, че все още има хора, които са успели да оцелеят след 500 години потискане и все още предават тия традиции."
По думите му в Перу се е съхранило голямото богатство от няколко различни традиции и народности, като там може би е най-разнообразна палитрата от традиции и езици, индиански племена. "Има аймара, които са древните предшественици на инките, има наследници на инките, има може би 30-40 различни народности в амазонските джунгли и по крайбрежието, които са успели да оцелеят след нашествието на испанците. Много от тях са все още, но може би последните носители наистина на живата традиция. Аз го приех като мисия да им помагам, за да може това знание да се запази, заедно с мои сътрудници и приятели от Перу, и също и с Фондация "Амаро" започваме един процес на сътрудничество и в България в тая посока," обясни той.
Иван Карчев сподели още, че в така известните "растения на силата“ западното общество и местните племена, запазили традициите в Перу, влагат много различен смисъл. "За един истински лечител това е една мисия в живота му – свързвайки с тия растения на силата, той всъщност поема един обет да служи на хората за добро, като им помага с лечение и със съвети. Това е функцията на жреца на племето. Нашата западна форма на мислене е двумерна, а техният е тримерен. Самият начин на възприемане на света на индианските племена в Перу е много по-различен и те влизат по един съвсем различен начин във връзка с растенията на силата, като това се отнася също и за коката, която не знаем тука каква какъв бич е за западното общество."