Инициативата за премахване на посредниците при продажбата на дърва не е загубила своята актуалност. Това каза за обедното предаване "Добър ден, България“ на Радио "Фокус"  Иван Иванов – депутат от "БСП за България“ и бивш министър на земеделието. "Това е ангажимент на държавните горски стопанства, но те не го правят, защото не се осъществява достатъчен контрол. Добивът на дървесина върви с пълна пара, за съжаление количествата, които са заявени, не се изпълняват. Бяхме направили една сериозна организация, не бяха задоволени домакинствата също миналата година и успяхме за 2 седмици да попълним този недостиг, така че това не е невъзможно. По някаква причина ДГС не дават дървесината на местното население, а я дават на фирми, които след това я продават на по-скъпа цена“.

Нужни са промени в съответната наредбата и в Закона на горите, където Държавните горски стопанства /ДГС / да дават с предимство дървесина на местното население, а след това на всички останали. "Служебният министър е прав, че заявките са се утроили. Държавата може да реагира и ние затова започнахме изграждането на държавни складове, но това след 1 август спря и държавата не се занимава сега с този проблем“.

Възможно е да има и спекула с цените на дървата, смята Иванов. "Предвид това, че се продава от частни фирми на тройна цена, а цените на ДГС не са се променили. В същото време в частни складове се продава над 200 лв., това означава че има някакъв дисбаланс, който трябва да бъде урегулиран. Допускам, че дървесината отива за износ и за всякакви други дейности.“

Ева БРАНИМИРОВА