Иван Горанов: Не очаквам влизането на България в еврозоната да се отрази драстично на цените на имотите

©
През последните две години наблюдаваме ръст на цените на имотите с повече от 20%, но това е характерно и за останалите европейски държави, отбеляза експертът. "Сравнена със средноевропейските, цените на имотите в България остават догонващи", заяви Горанов.
Недвижимите имоти остават една от най-предпочитаните инвестиции от българите и един от най-стабилните сектори, като инвестициите са гарантирано защитени, подчерта експертът. Пазарът непрекъснато се развива и става по-атрактивен. "Има повече предложения, а инвеститорите се ориентират към това да предлагат все по-качествени продукти и да отговарят на потребностите на съвременния човек. Не е важно само колко струва квадратният метър. Важна е достъпната среда, близостта до болница, до детска градина, до голям булевард, до метрото. Все повече тези критерии са основополагащи при избора на имот", изброи Горанов.
Сделките през първото тримесечие на тази година запазват тенденцията от предходните две. По-маломерните апартаменти са предпочитани за инвестиция, а за живеене се търсят по-просторни такива с по няколко спални, както и редови еднофамилни къщи.
Експертът не очаква влизането на България в еврозоната да се отрази драстично на цените на имотите. "Инвеститорите и предприемачите се съобразяват с това какво може да поеме пазарът все пак и какви са очакванията на купувачите. Иначе ще се получи разминаване между желанието за по-висока цена и отказа на купувача да купува на тази цена. Не мисля, че ще има сериозни сътресения на пазара или големи изненади", заяви Иван Горанов.
Той даде за пример Словения, където е отбелязан ръст на имотния пазар между 10 и 15% в първите месеци след приемането на еврото. "Докато има ипотечно кредитиране, пазарът на недвижими имоти ще бъде жив. Той винаги е свързан като скачен съд с банковия пазар", допълни експертът.