Животът ни става все по-дигитален и можем да се затворим дотолкова, че да загубим реална представа за себе си, за социума около нас и всичко, което може доста да ни отдалечи от истината и да ни сложи в един виртуален свят. Това каза изследователят на духовни учени и практики Ивайло Вътовски в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Създаденият от него "Дневник на душата“ обобщава ключови елементи от десетки духовни учения и помага на хората да разберат как да бъдат свързани с духовната си същност без да се откъсват от материалния свят. "Систематизирал съм ключови неща от различни учения, които най-често се повтарят. Част от тях са свързани с менталния свят. Ние се храним с емоции, с мисли. Много малко от мислите, които имаме, са наши мисли. Това са мисли, които ние сме чули и възприели. Умът е като една гъба, която попива, и тук е много важно да избираме каква информация да попиваме и каква – не“, обясни Ивайло Вътовски.  

"Дневник на душата“ е разделен на пет категории – неща, които да следим в нашето физическо ежедневие, на енергийно ниво, на емоционално ниво. "Идеята е да следим нашите емоции в продължение на по-дълъг период, за да видим кое преобладава, кое искаме да преобладава в нашия живот и как да променим и трансформираме това, което не искаме да преобладава, да установим откъде идва то всъщност“, поясни Вътовски. 

Всеки човек има съмнения, които понякога го спират да направи по-големи крачки. Хората започват да преосмислят живота си едва когато се стигне до някаква повратна точка, обикновено неприятно събитие, много често болест, отбеляза той. "Тогава те могат да обърнат живота си на 180 градуса. Намаляването на амплитудата става с намаляването на желанието за още повече и страховете съответно. Ние много лесно минаваме от ден в ден и си казваме "ние сме такива“, но всъщност това са моментни състояния. Хубаво е да имаме данни за нашия вътрешен, истински живот“, заяви Вътовски.