Това, че два от шестте моментни региона в страната, а именно Северозападният и Северният Централен, вече не отговарят на изискванията на Евростат за брой на населението, извършените от Министерство многобройни анализи и оценки на изпълнението на регионалната политика на стратегически документи, както и необходимостта да се приравним към другите региони в Европейския съюз, са част от причините за окрупняването на регионите в България на четири нови райони, статистически райони от ниво 2, които са за статистически цели и за целите на провеждане на регионалната политика. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ началник на отдел "Стратегическо планиране“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството Ивайло Стоянов.

По думите му очакванията са новото райониране да доведе до по-добри възможности на общините да си партнират помежду си. 

"За всеки регион предстои да бъде разработена нова териториална стратегия за развитие, в която да бъдат идентифицирани ключови за региона проекти, които в следващите години да бъдат подкрепени. Така че оформянето например на Дунавски регион по река Дунав или на Източен покрай Черноморието обединява общини и територии със сходни характеристики, които биха могли заедно да се справят с предизвикателствата занапред.

София се развива по по-различен начин, отколкото останалата територия и има повече свои ресурси и по-висок капацитет, така че отделянето й в самостоятелен регион по-скоро ще й даде нови възможности за самостоятелно планиране на своето развитие, на своята визия. От друга страна ще даде възможност за самостоятелно кандидатстване по различни проекти и програми, включително и на европейско и световно ниво", обясни още той.

Останалите 3 райони са формирани на базата на обособяването на територии със сходни характеристики, предизвикателства и потенциали. 

"Това ще даде възможност самите общини и територии да си планират най-приоритетните проекти. Виждаме възможности за разширяване на икономическите възможности извън София, например развитие на индустриални и логистични центрове в Южния район, развитие на синята икономика в Източния район и в Северния, веломашрути, транспортни връзки.

Считаме, че новите райони със своите териториални стратегии за развитие, които предстоят да бъдат приети, ще идентифицират ключови проекти с регионално значение, които биха били във фокуса и приоритета на работата на Министерството през следващите години. Това е на първо място ефекта, който очакваме да получим,“ допълни още Ивайло Стоянов.