Няма начин соларните панели или електрическите коли да разрешат наболелите екологични проблеми. Трябва да подходим цялостно към това предизвикателството. Няма отпадъци, има суровини. Това каза Ивайло Раднев от "Обсерватория за идеи 2D“ в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

"Обсерватория за идеи 2D“ е сдружение от хора, събрани от идеята за силата на малката общност да променя средата, в която живее. Идеята му е да запознава подрастващите с новите технологии, да предоставя неформално образование, като в същото време застава и зад редица социалнозначими каузи. Сдружението реализира редица проекти, свързани с рециклиращи и принтиращи технологии. Всяка година Обсерваторията организира ежегодни лагери за деца на възраст 9-13 години.  

"Това, което ни събра, е, че всички имаме деца и виждаме динамиката на света, в който живеем. Всички тези деца в един момент просто няма да са подготвени за живота след 5 години. В момента се реализира Училище за соларни специалисти. Обучили сме над 500 души на възраст от 20 до 65 години. Над 80% от тези хора вече изграждат сериозни централи в България“, разказа Ивайло Раднев.  

В момента сдружението изгражда най-голямото соларно училище на Балканския полуостров на територия от 500 квадратни метра във фабрика "Добри Карталов“ в Габрово. ВЕИ секторът е един от най-динамичните в България, посочи предприемачът. "Променя се и смятаме, че ние трябва да бъдем на гребена на вълната. Курсистите имат възможност да видят в реална обстановка най-добрите инвертори, батерии, панели, най-върховите технологии. Тази сграда ще функционира след 15 дни. Искаме вратите да са отворени за всички. Идеята е да направим инкубатор за идеите на млади хора и те да имат място, където да експериментират. Средата е най-важна“, обясни Ивайло Раднев.