Ще предложим при второто четене на Бюджет 2022 максималният осигурителен доход да остане 3000 лв. А до тогава министерството на финансите и парламентарната комисия по бюджет и финанси да разговарят с браншовете, които са под въздействието на максималния осигурителен доход и да се намери автоматичен механизъм, с който по определен коефициент този праг да се увеличава предвидимо през годините, независимо кой е на власт. Това заяви от името на “Демократична България" в сутрешния блок на БНТ депутатът от коалицията Ивайло Мирчев.



Компаниите от сектора на информационните технологии са най-засегнати от горния осигурителен праг, а те създават продукт с висока добавена стойност. Много е важно както за българските, така и за чуждите инвеститори да знаят какъв ще бъде той след години, за да могат да си направят сметката, каза Мирчев.

Депутатът и член на националното ръководство на “Да България" припомни, че това е принципна позиция на партията, която тя не може да промени. “Но не само наша, това беше позиция и на партньорите ни от “Продължаваме промяната" съвсем доскоро, “Има такъв народ, доколкото разбирам, са на нашето мнение. Тук става дума за визия за страната, вярвам, че това е дребен детайл, който ще решим", каза Мирчев.

Според Мирчев държавническото мислене изисква да имаме ясна визия за развитието на високотехнологичните сектори с висока добавена стойност, защото там изоставаме.

“Ние изоставаме от всички балкански страни вече. И това е критично", предупреди политикът.

Той коментира и избора на нов председател на Комисията за енергийно и водно регулиране, като подчерта, че цели 12 години при управлението на ГЕРБ в България практически не е имало независими регулатори.

Депутатът обяви, че от Главна дирекция “Енергетика" на Европейската комисия са съобщили за решение на КЕВР, взето малко преди на власт да дойде кабинетът “Петков", което противоречи на правото на ЕС, ограничава конкуренцията и може да доведе до увеличение на цените на тока. То е било в полза на определени бизнес интереси. “КЕВР определя в пиковите часове да се продава енергия от определени производители, за да може някои ТЕЦ-ове на някои олигарси да оберат тези пикове, където цената е по-висока", обясни Мирчев.