Оставката на Петков, Василев, Събев, Караджов
Беновска пожела да изгледат последното изявление на превозвачите от БТА тази седмица и поискването на оставката на четирима министри.
Превозвачите Милтенова, Димитров, Лалова, Арабаджиев, Радков: Оставка: Кирил Петков, Асен Василев, Николай Събев, Гроздан Караджов
Магдалена Милтенова - Конфедерация на автобусните превозвачи, Димитър Димитров, Камара на автомобилните превозвачи в България, Йоана Лалова - Европейски транспортен клъстер, Христо Радков - Българско обединение на шофьорите и Йордан Арабаджиев - Съюз на международните превозвачи отговарят на въпроси на Илиана Беновска на пресконференция в БТА от 28-ми април 2022 г.
Илиана Беновска: Вчера Кирил Петков лично отговори на мой въпрос от какво сте недоволни! Той каза, че се е срещал с вас, имаме го черно на бяло! Публикувано е и в медиите. Каза, че са ви решени 650 милиона и не сте разбрали за това и че ще ви бъдат дадени тази седмица! Днес е четвъртък, той е в Украйна, Василев е в Брюксел! Да се надяваме в петък вероятно да получите тези 650 милиона! И четвъртото, което каза Кирил Петков, че имате другата сряда среща. Обяснете вчера каква беше комуникацията помежду ви? И какви са тези 650 милиона, за вас ли са, или за някой друг?
Магдалена Милтенова: Г-жо Беновска, неслучайно нашата пресконференция днес се нарича "Правителството срещу превозвачите - лъжи и истини“! Защо това, което беше изречено вчера също в тази зала, е, да не кажа лъжа, но неистина! Нито са се срещали с нас, нито сме получили покана за среща следваща седмица! Освен това смятам, че г-н Петков по никакъв начин не разбра вчера Вашия въпрос и отговори по темата за колегите от пътното строителство!
Илиана Беновска: Аз се опитах да изясня, но Асен Василев настояваше, че вие не искате да си плащате ТОЛ таксите!
Магдалена Милтенова: Г-жо Беновска, ние се опитваме да им обясним от 3 месеца – повярвайте неуспешно! Нищо не можем да им обясним! Нищо от това, което се опитваме да обясним, те не искат да разберат! Дали не могат или не искат не мога да кажа. Но е факт, че ние нямаме никакво разбирателство от страна на правителството към настоящия момент. Не сме правили такава среща, не са ни обещавани подобни пари! В случай, че са ни обещани, а ние не сме разбрали – моля да ни бъдат изплатени и то своевременно! Как и по какъв механизъм – нека да определи правителството! Ние ще бъдем изключително доволни и благодарни, ако министър Василев е определил 650 милиона за транспортния бранш и ние ще ги получим. Тогава ще поднесем и нашите искрени извинения, ако ние нещо не сме разбрали! Но се опасявам, че ние много правилно сме разбрали ситуацията, а някой друг нещо не е разбрал.
Така че по отношение на питането Ви за срещи – не, не е имало срещи! Няма и да имаме, поне на този етап от време не се очертава такава среща!
Илиана Беновска: Само още нещо да уточня! Вчера бяхте много кротки. Днес искате оставка. Какви са плановете ви?
Димитър Димитров: Г-жо Беновска, ние заявихме няколко пъти, че ще бъдем кротки, защото се надяваме и вярваме, че нашите искания са разумни, експертни! Ние предлагаме неща, които виждаме, че има смисъл, виждаме, че се прилагат в Европа. Знаем как трябва да функционира една ТОЛ система. Ние ТОЛ плащаме повече от 20 години. Това, че България "дрема“ 15 години, за да въведе тази ТОЛ система – може би ние сме виновни! И знаем как тя трябва да работи. Знаем какво се случва с горивата в Европа, защото зареждаме. Знаем колко по-икономични са камионите, когато зареждаме в Европа. Знаем какво се случва, когато зареждаме в България. И нас ни третират като едни малки деца! Забавляват се на наш гръб – ето близалка насам, близалка натам! Те дори не знаят за какво сме излезли вчера. И следващият протест няма да бъде кротък! Ние сме достатъчно диалогични и винаги сме се разграничавали от всякакви политически искания! Винаги сме имали експертно мнение. И самият факт, че целият бранш е тук го доказва още веднъж. Те така направиха, както се шегуваме с колегите, къде шега, къде истина – накараха ни да се обединим! Нещо, което може би ни беше трудно преди това!
И понеже ни забавляват от доста време – то не е г-н Караджов, не е г-н Василев, не е г-н Петков, как ние сме имали най-евтините горива в Европа! Извинявайте, но на вас това не ви ли е обидно? Защото ние всички ходим на бензиностанциите. И ще ви кажа, че години наред, преди г-н Петков да е на власт, България е била на минимална ставка на акциза. Да ви е направило впечатление да сме с най-евтини горива в Европа? Защото видиш ли, всички били с високи ставки и затова лесно ги намалили сега!
Илиана Беновска: Понеже споменахте г-н Караджов, извинявайте, че Ви прекъсвам, само уточнете на кого точно искате оставката? Имат ли имена или на цялото правителство? Или на някой конкретно?
Магдалена Милтенова: Аз мисля, че ги уточних в началото на пресконференцията. Искаме оставката на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев! Заради изказването му вчера по отношение на транспортния бранш! Заради арогантното поведение по отношение на нас! Защото тук, от тази трибуна той каза – протестират тези, които не плащат и не искат да плащат, но ще плащат! Изключително нагло и арогантно отношение към всеки един българин! Защото всеки един българин плаща ТОЛ системата на превозвачите – през млякото, през хляба, през лекарствата! И ако някой си въобразява, че ние не плащаме – това е абсолютно погрешно! Направили сме справка – един автобус "Евро 6“, който пътува по направлението София – Бургас на годишна база заплаща 5 000 лева ТОЛ система! Един автобус "Евро 3“ заплаща 10 000 лева ТОЛ система! Може ли да ми отговори министър Караджов какво е съотношението на лекия автомобил в тонажа спрямо 12 тонния автобус? Колко пъти е завишена ТОЛ таксата спрямо винетната такса? И кое е справедливото в това един лек автомобил да плаща 100 лева на годишна база, а един автобус – 5000!
Илиана Беновска: И на Гроздан Караджов ли искате оставката?
Магдалена Милтенова: Разбира се, че и на Гроздан Караджов искаме оставката! И аз тук искам да попитам през вас медиите, искам да попитам председателя на партията ИТН г-н Станислав Трифонов – кой е суверенът в тази държава? Човекът, който години наред през ефира на БТВ, през ефира на неговата собствена телевизия обявяваше и твърдеше, че суверен е българският народ, че българският народ трябва да се слуша, че българскияти народ е този, който трябва да изразява своята позиция и политиците трябва да чуят българския народ? Кой сега е суверенът, г-н Трифонов – Гроздан Караджов или българският народ? Защото българският народ ще бъде принуден рез ТОЛ таксата да заплаща не 2 лева за хляба! Той ще стане 2,50! Защото, ако един автобус плаща на годишна база 5 000 лева, г-н Димитров може да Ви даде справката писмено, 25 000 лева годишно заплаща един камион!
Илиана Беновска: Само на двамата ли искате оставката – на министър Василев и министър Караджов?
Магдалена Милтенова: Искаме оставката и на министър Събев! Заради това, че във вчерашния ден ние нямахме министър! Ние нямахме министър на транспорта във вчерашния ден! Така, както Ви казах през миналата седмица, че имаме прекрасен диалог с Министерството на транспорта, така днес Ви казвам, че във вчерашния ден ние нямахме министър на транспорта! Ние имахме политолог, който във фейсбук излезе с критика към президента Румен Радев! Извинявайте, но ние смятаме, че в това министерство трябва да има министър на транспорта, а не министър на външните работи или по някакви други политики! Така че, след като министър Събев смята, че вчерашният протест на превозвачите няма нужда дори да бъде отразен по някакъв начин от негова страна, тоест към днешна дата ние искаме и неговата оставка!
Илиана Беновска: И ако не си подадат оставките – какво?
Йоана Лалова: За да довърша тона, с който колегите говорят, само ще Ви кажа, че вчера чашата преля! Но чашата преля и от факта, че г-н Асен Василев взе да казва, че ТОЛ таксите, разбирате ли, ние не ги плащаме! А кой ги плаща, г-н Василев? И на въпроса Ви – ако не получим оставките! Ние не искаме да получаваме оставки! Ние нямаше да стигнем до искане на оставки, ако г-н Василев не беше позор! Не беше позор за нашия бранш, с неговото отношение! Г-н Гроздан Караджов със същото отношение към нашия бранш! Аз ще ги запитам нещо друго и ще Ви отговоря! Какво стана, когато във Великобритания нямаше кой да кара горивата и храните? Знаете ли какво стана по магазините?
Илиана Беновска: Наеха се полицаи!
Йоана Лалова: Да, които не стигаха! И магазините бяха празни! И бензиностанциите бяха празни!
Димитър Димитров: И не се плащат пътни такси оттогава!
Йоана Лалова: Точно така! И какво правим ние тогава? Какво прави българският народ, когато ние спрем да работим? Обръщам се и към г-н Петков! Г-н Петков, вижте си записите от вчера! Има и медии! Вижте, че там има автобуси и камиони, които превозват стоки и лекарства, а не асфалт! Ние не сме пътищари, както г-жо Беновска Вие отразихте вчера. И тези пътищари ги представляват хора, които вчера бяха шефове на АПИ! Ние тук не сме нито бивши шефове на АПИ, нито на министерството! Ние сме бизнесът! Ние сме българските граждани!
Илиана Беновска: И на Петков ли искате оставката?
Йоана Лалова: И да му я искаме, и да не му я искаме – какъв е смисълът от упражнението? Вие разбирате ли, че няма уважение! Целта не е свалянето на правителството, а диалог, необходимостта от уважение! Необходимостта хората да разберат, че ние не протестираме заради нашите си интереси, ето това е въпросът!
“Трябва ли да си вървят тези министри?" попита Беновска. Константинов коментира, че не е изненадан от казаното на пресконференцията, защото не е очаквал да се случи нещо по-различно. “Арогантността, с която се срещнахме последните няколко дни, се срещаме месеци наред. Не съм съгласен с колежката Милтенова, че кой знае какъв диалог сме имали, с когото и да било от настоящото правителство, имайки предвид, че от доста време алармираме за очевидни битови проблеми на бранша си и в замяна получихме т.нар. форум с министър Събев, на който си говорихме за светлото бъдеще след 10 години, а не за ситуацията в момента и за това, че 160 общини са без обществен транспорт" подчерта Константинов. Той заяви, че когато превозвачите излязат на протест, правителствата не просъществуват дълго след това. “Не знам дали това се учи в Харвард, особено в тия курсове, които са ги карали нашите управляващи" каза още Константинов.
Превозвачите ще докарат животните на животновъдите за протест
Беновска припомни, че в предаването днес са били и животновъдите Димитър Зоров и Мария Степанчева, които са представители на бранш също с много проблеми и в заключение са заявили, че ще изчакат решение на проблемите до 25-ти май, ако дотогава не го направят - ще напълнят София с животни. “Какво правите Вие, докога ще чакате?" попита Беновска. Димитров отговори, че са обявили следваща дата за протест 18 май, след като протестът на 27-ти април не е предизвикал никаква заинтересованост у управляващите.
Той подчерта, че дотогава ще подкрепят всеки един протест, който има справедливи искания, но се разграничават от политическите. “Ако до 18-ти май ние не помогнем по някакъв начин да решат проблемите, на 25-ти май ще им докараме на хората животните, ако няма с какво. Където кажат, там ще ги оставим и без друго сме решили на 18-ти да спрем да работим, да доставяме продукти за магазините, общественият транспорт ще спре, но ще имаме свободна техника - щом има животни за возене, ще ги оставим в центъра на София" заяви Димитър Димитров.
Спиране на автобусния превоз; Горивата в България
Беновска попита Константинов дали ще спре рейсовете. Константинов отговори, че са правили предупредителни протести и спиране на обслужването за ден. “След като бъркат целокупния бранш, който дава голям дял от БВП - не по-малко от 15 %, с пътищарите, които имат съвсем различни искания, това означава, че или не сме на същата магистрала, или сме в друга държава. Очевидно става дума за нещо неразбрано и каквато и сигурност да застрашава, ние сме длъжни да отстоим нашия интерес - да продължим да работим" каза Константинов. Беновска подчерта, че това е интерес на държавата, на ученици, на работещи, на възрастни, транспортът е част от реалния живот. Димитров отбеляза, че браншът носи 1/5 от БВП и заради това са бесни. Той заяви, че искането по отношение на горивата, ще е в полза на всички български граждани - намаляване на част от акциза. “Ясно ни беше казано, че има политическа воля, а и има механизъм от Европа, има писмо от еврокомисаря по енергийните въпроси, който казва, че от 5-6 април може да бъде намален акцизът под минималната ставка, на която сме за дизела.
Ние имаме вече механизъм и 20 дена нищо не се прави. По отношение на бизнеса отново се изричат откровени лъжи, защото бензинът, който не засяга превозвачите, но засяга всички български граждани, той не е на минималната ставка, можеше да бъде намален много отдавна и тези неща нас ни ядосват. Откровените лъжи, които се изричат в ефир, че не сме искали да плащаме ток, мисля, че достатъчно внимание сме им отделили, че сме най-евтината страна... не, не сме най-евтината страна. Години наред сме на ниски ставки на акциз, със скъпо гориво.
Никой не обръща внимание какъв петрол влиза в България от сорта Урал, с който в момента се търгува и за цетановото число, което в България е изключително ниско - между 52-54, в Европа е около 60. Именно това е причината 15 % разход на гориво да дава повече - после говорим за екология, за несъстоятелни неща, борим се с инфлацията - каква инфлация - вкарваме втори клас пътища" подчерта Димитров.
Цената на горивата
Беновска коментира, че са излезли публични факти, за които Борисов и Каракачанов смятат да сезират съответните органи за проверка - базирана в Швейцария фирма “Мет енерджи", чиито директор е бил Людмил Йоцов, който сега е директор на “Булгаргаз", ще внася газ и други горива от арабска държава на много ниски цени, както е заявил Румен Овчаров, които вероятно ще се продават с огромен марж и ще вдигне цените на минимум 30 %. Константинов заяви, че един от проблемите на инфлацията са високите цени на енергийните източници, които очевидно странно как в България са малко по-скъпи от всички останали страни, инфлацията е двойно по-голяма, но страната се оправдава с войната в Украйна и международното положение. Той коментира, че цената на газа рефлектира много директно в обществения транспорт, защото много от градовете, които все още имат такъв, работят с метанови автобуси.
Браншът на автобусните превозвачи; Комисионерите и биокомпонентът
Константинов подчерта, че управляващите не искат да чуят какъв всъщност е техният проблем. “Половината от брашна на автобусните превозвачи вече не съществува. Дайте да направим така, че поне другата половина да остане. Първо - работата е непривлекателна, второ - шофьорският дефицит е навсякъде, но в България по 3, спрямо Европа. Ние пътуваме от 30 години в Европа и почти всички държави ни възстановяват акциза. Защо в една ситуация, в която това е позволено от ЕК и вече има някаква предварителна нагласа по отношение на това и това би могло да помогне на бранша, защо вместо да седнем да се разберем как да го направим, си говорим за това как 650 млн сме щели да получим - кога, как и кой ще ги получи - не се знае" коментира още Константинов. Беновска отвори темата за комисионерите и базираната в Швейцария фирма ЛИТАСКО, собственикът на Лукойл, както и “Мет енерджи". Димитров каза, че никога не са се притеснявали да споменават тези фирми и те не са проблемът - проблемът е, че я няма българската държава и че не защитава интереса на българските граждани.
“Ние ходим като папагали, казваме какви са механизмите, какви са вариантите - подсказваме още веднъж, че има директива, която позволява да се намали 50 % акциза, няколко пъти са заявявали, че имат воля и повече от 20 дни нищо не се случва. Какъв е проблемът биокомпонентът да се премахне за 6 месеца и това ще е 10-12 стотинки надолу на бензиноколонката" коментира Димитров и заяви, че превозните средства вървят по-зле с биокомпонент.
18-ти май - стоп на обществения превоз; 10-ти май - подкрепа на работодателските организации
Константинов заяви, че 18-ти май е денят, в който автобусният бранш ще преустанови обществения превоз на пътници за един ден, при неуспех на този протест - решение ще бъде взето на следващия ден и може протестът да продължи за неопределено време. Димитров добави, че обсъждат вариант да подкрепят работодателските организации, ако излязат на 10-ти май и така няма да чакат до 18-ти май, защото срокът 18-ти май е бил даден с цел да се реализират някои неща, но е очевидно, че никой не се интересува от проблемите на бранша и се говорят лъжи.
Беновска пожела да изгледат изявление на Кирил Петков в БТА, за да стане ясно за какви неистини се говори.
Кирил Петков: 650 милиона даваме на превозвачите тази седмица
Журналист от "Евронюз“ зададе въпроси на английски и Кирил Петков и Асен Василев отговориха също на английски без превод на български. Макар че пресконференцията от 27-ми април 2022 г. беше в България, а те са български политици. Затова Беновска шеговито попита на английски "And another very important question from Bulgaria!“ (и още един много важен въпрос от България). Асен Василев схвана иронията и отговори така:
Асен Василев: Може и на български
Илиана Беновска: Днес хиляди камиони окупираха София, Варна, Пловдив, други градове! Също и рейсове! Никой от вас не слезе да им обърне никакво внимание. Не се ли интересувате какво се случва в тази държава?
Кирил Петков: Напротив! Аз имах директен разговор с част от протестиращите. И се уговорихме за сряда. Те са поканени в МС, където ще бъдат поканени и министър Караджов и министър Василев, да обсъдим всичките теми! Това, което не знаеха част от тях в интерес на истината, че плащанията от 650 милиона ще се случат през тази седмица. Защото те не знаеха, че отнема време от решението в парламента до самото плащане. Другите тези ще ги дискутираме в сряда. Така че няма го този момент – българска протестираща група, на която да не сме обърнали внимание с директно виждане.
Илиана Беновска: Но това не бяха пътищарите, а превозвачите! В случая камионите искат бензин!
Асен Василев: Не, камионите искат да не плащат ТОЛ – такси! Ще плащат!
Илиана Беновска: И биодобавка!
Кирил Петков: И другото, което те искат, пътят на "Витиня“ да бъде променен. Доколкото знам вчера пак имаше катастрофа там. Така че тази част от техния проблем вече се решава!
Ситуацията на “Витиня"; Среща с Кирил Петков
Константинов коментира, че казаното е очевидно доказателство за това, че управляващите по никакъв начин не могат да влязат в темата. “Комично е. Да пази Господ!" каза още той. Димитров заяви, че ситуацията на “Витиня" е кризисна, минаването е часове, но има решение - да отворят Петрохан, да пуснат успоредния път на “Витиня", моста посока София.
“Елементарни неща, които не изискват пари и сме им ги казали. Не очакваме да се сетят" заключи Димитър Димитров. Константинов подчерта, че исканията на бранша са само икономически и никога не са били различни, понеже знае, че ще чуят и видят други неща следващите дни. “Това, което чухме и видяхме, подсказва едно - ние просто не сме забелязани, щом не сме забелязани с един такъв протест, уверявам Ви, че на 18-ти май ще бъдем забелязани с един малко по-различен протест" заяви Константинов. Беновска коментира, че Кирил Петков твърди, че имат среща в сряда, а пък от бранша на са поканени. Димитров каза, че няма да отидат и да чакат да бъдат поканени.
Така завърши разговорът между Ивайло Константинов, Димитър Димитров и Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване “Беновска пита" по “Радио К2" и на живо във Фейсбук и Ютюб на 30-ти април 2022 година.