Ивайло Калфин.
"Седем пъти гласувахме, докато най-накрая се стигне до някаква коалиция. Доколко ще е трайна, до голяма степен зависи от готовността на тези партии да работят прозрачно. Всяка една от участващите партии трябва да покаже много ясно защо участва, какво иска да постигне с участие в това управление и да се отчита възможно най-редовно и вътрешно, и пред обществото.“
По думите му създадената коалиция между ГЕРБ, БСП, ИТН и АПС не е стабилна, ще има много трудности и предизвикателства пред себе си и не е най-добрият вариант сама по себе си. "Първо, това е правителство на практика на малцинството дотолкова, доколкото няма мнозинство, което да подпише коалиционното споразумение. Второ, участието в тази коалиция за партиите е голям риск, и ако не представят резултат, има голяма вероятност някои от тях въобще да не влязат в следващия парламент,“ посочи той и добави, че шансът да изкара дълго това правителство на малцинство е в това хората, които подкрепят правителството, да го организират и да гарантират едно стабилно мнозинство.
Според Калфин участието на БСП в тази коалиция е труден, но необходим компромис. Точно заради това е и толкова важно как този компромис ще бъде реализиран в дела. "Ако БСП не докаже, че действително носи промяна, и то не е с някакви принципни неща и общи пожелания, като качество на живот и т.н., а с конкретни данни, то ме е страх, че след това провалът би бил много тежък.“
В коалиционното споразумение не се виждат никакви конкретни ангажименти, а по-скоро повече общи пожелания, посочи още той. "Това, което има значение, са конкретните мерки какво точно ще направи и какво точно ще се случи. След като ги няма тук, аз се надявам да ги има в Програмата на правителството. Ако не се появят и там тези конкретни ангажименти, то центробежните сили в коалицията ще се увеличат изключително много. Трябва да има ясни цели и движение към тях. Това нещо не го виждаме в тази програма,“ обясни той.
Стабилизирането на политическата среда, избора на редовно правителство, ангажиментът с провеждането на политики според Ивайло Калфин ще е много добър знак за приключването на политическата криза. "Този проектокабинет "Желязков“ би трябвало да постави достатъчно амбициозни цели в основните области: икономика, социална политика, съдебна система и т.н., и да показва как се движи към тях,“ категоричен е Ивайло Калфин.
Коалиционното правителство винаги е свързано с компромис от страна на участващите. По-добре е да имаме правителство, отколкото да отидем на осмите поредни избори и политическите партии по никакъв начин да не разбират сигнала, който им дават избирателите – да намерят коалиции и да осигурят управлението на държавата. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ изпълнителният директор на Европейската фондация за подобряване на условията за живот и труд Ивайло Калфин: Коалицията между ГЕРБ, БСП, ИТН и АПС не е стабилна, ще има много трудности и предизвикателства
© Фокус