"Участието в подобен валутен съюз означава по-висока производителност и по-високи доходи. Години наред не виждам целенасочена работа на правителството". Това коментира пред bTV Ивайло Калфин, бивш социален и външен министър, за приемането ни в еврозоната.

Калфин посочи, че българският лев тази година отбелязва 145 г., откакто е създаден - от първия закон за рязане на монети. От тези 145 г. той е бил 25-30 години независима валута - не е бил обвързан с някоя друга. И тези 25-30 г. са били най-тежките проблеми за българската икономика. Последният беше 1997-1998 г.", обясни Ивайло Калфин.

"Българският лев е изключително слаб като валута заради лошата политика към него от 145 г. насам. Една валута не е символ за национална гордост, ако тя не е силна. Една валута върши работата си на пари", посочи той.

"Няма повод да се стопят доходите", заяви Калфин и обърна внимание на фалшивите новини в онлайн пространството. 

"Големият риск за членството ни в еврозоната е тогава, когато има криза. Но този риск го има и при валутен борд. Без да са влезли в еврозоната, Румъния ни задмина много далеко. Там доходите и производителността са много по-високи", отбеляза Калфин.

Оттеглянето на ДПС на Доган 

"Нямам възможност да се занимавам с политическа дейност. Всички се радваме, че има някакво правителство. Очевидно правителството на малцинството не е стабилно. Очевидно е, че участниците в него си плащат цената“, посочи той.

По думите му оттеглянето на ДПС на Ахмед Доган не е било изненадващо и е имало по-рано сигнали за него.

"Очевидно е, че имаха по-големи очаквания за присъствието си във властта, които не се случиха. Те влязоха в тази коалиция, за да се противопоставят на другото ДПС – на Пеевски. Видяха, че няма да могат и съвсем логично излязоха“, коментира Калфин.

"Очевидно г-н Пеевски опитва да се рециклира в българската политика и да измие всичко, което е било в миналото. Този процес отнема време и според мен няма да е напълно успешен. Той до голяма степен се дължи и на активността на изборите. Докато има възможност за участие, ще бъде политически фактор", смята Калфин. 

Според него липсата на справедливост и законодателство е най-големият дефицит в държавата. Заради това са и протестите за загинали деца.

"Ако има нещо, към което съм още по-скептичен - това са комисиите в парламента", посочи той за възможни разследвания на Пеевски.

Калфин отбеляза, че хора, които са били свързани с Делян Пеевски в миналото, не бива да заемат политически позиции, но това не се случва.