Ивайло Иванов: Това е една от най-надеждните защити за нашата сигурност, но логиката ни е напълно сбъркана
©
"Това се превърна в сериозен проблем от гледна точка на сигурността на корабоплаването в Черно море. Вече имаме 3 или 4 случая, в които кораби попадат на мини. За щастие в български териториални води подобни случаи нямаше, но не е гаранция, че това няма да се случи. Споразумението за прочистване на Черно море от мини безсъмнено ще допринесе за повишаване сигурността на корабоплаването и въобще на сигурността в Черноморския регион. И от гледна точка и на други подобни инициативи, ние трябва да се възползваме винаги и да бъдем активната страна, да търсим подобно сътрудничество, особено с Румъния, с която имаме доста сходни интереси по отношение на Черно море", коментира Иванов.
По думите му в настоящата ситуация и в обозрим период от бъдеще, заплахата от Русия и нейната все още значителна във военно отношение доминация в Черно море, ще представлява заплаха за нашата сигурност: "Макар и непряка, надявам се. Но дори това, което видяхме през изминалата година, блокирането на част от нашата изключителна икономическа зона под фалшивото твърдение, че се провеждат учения в продължение на месеци, всъщност нанася икономически щети на България. От тази гледна точка ние трябва да търсим всякаква възможност да предотвратим подобни злоупотреби и нарушения на международното право, които Русия си позволява".
Експертът по национална и международна сигурност припомни и за друга инициатива, която е в рамките на НАТО: "Това е многонационалната бойна група, която по същата логика, със съвсем малко инвестирани наши средства ни дава много по-големи възможности, много по-голяма сигурност, тъй като използваме това, което останалите съюзници могат да ни предоставят. Това би ни струвало много пари, ако трябваше ние сами да си го осигурим, второ, би ни отнело значително време. Защото покриването на всички изисквания, всичкото необходимо въоръжение и техника за създаването на една подобна батальонна група, каквато имаме в момента, освен инвестициите, естествено ще изисква време за придобиването на тази техника. Ние в случая със съвсем малко усилия и участие получаваме много по-голяма сигурност".
Според него не случайно тази практика е била възприета още много отдавна от балтийските страни: "Полша и тези, които имат непосредствена граница с Русия. Тъй като те ясно осъзнават, че това е най-голямата гаранция за тяхната сигурност. Присъствието на съюзници от НАТО всъщност ви дава необратими гаранции, че ако има някаква ескалация на напрежението, то всички останали съюзници ще бъдат ангажирани в предотвратяването на тази ескалация. Тъй като знаем в България тази тема бива експлоатирана доста недобросъвестно, включително и от политически лидери, съюзниците, които представят свои сили, с които присъстват на наша територия са един вид заложници за това, че ако не дай си Боже нещо се случи, то те ще бъдат неминуемо въвлечени в наша подкрепа. И аз не знам защо това не се оценява или поне от някои политически партии. Всичко това си има своето обяснение - има такива негативни позиции или пък тезата, че всъщност това ни правело цел срещу евентуална руска агресия. Аз бих казал, че това е една от най-надеждните защити за нашата сигурност, тъй като когато един противник напада дадена страна, той всъщност атакува неговите най-силни страни", обясни Иванов.
Той добави, че ако продължим да следваме "тази напълно сбъркана логика", означава, че трябва да разпуснем всички боеспособни части на Българската армия, защото без никакво съмнение, те също ще бъдат цел при евентуална руска агресия срещу нас.