Задълбочаващото се сътрудничество между "смъртоносния квартет“ Русия, Китай, Северна Корея и Иран е причината за променената оценка за вероятността от конвенционална заплаха от 5 на 3 години, направена в първата реч на новия командващ армията на Обединеното кралство генерал Роланд Уокър. Това каза Ивайло Иванов от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“ в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му сътрудничеството между тези държави им помага да компенсират някои свои дефицити в развитието на своите военни способности. Това сътрудничество не е просто на политическо ниво, а то минава вече на военно-техническо ниво, включително със споделяне на технологии. "Във войната в Украйна виждаме как Северна Корея помага с боеприпаси на Русия, Иран съответно помага с дронове, а пък Китай дава икономически и индустриални способности на Русия да продължи да води този военен конфликт. Оттам идва тази променена оценка,“ обясни той.

За да намали вероятността от евентуален военен конфликт с някой от тези държави според него е необходимо да се инвестира във военните способности, така че да увеличат нашите способности за задържане. "Това означава две неща: Да имаме необходимите военни способности от една страна, от друга страна да демонстрираме волята да ги използваме, ако срещу нас бъдат предизвикани или предприятия агресивни действия. Това е единственият шанс да намалим възможността за военен конфликт.“  

В речта си генерал Роланд Уокър прави връзка и със случващото се в Индо-Тихоокеанския регион във връзка с желанието на Китай Тайван да бъде присъединен към него, поясни още Ивайло Иванов. "Оттам идва и тази оценка за 3-те години, тъй като той смята че все по-тясното обвързване на процесите, конфликтите и политиките в Индо-Тихоокеанския регион по отношение на сигурността и в Евроатлантическия регион се свързват, оттам идва и евентуално тази заплаха. Той казва: Ако нещо се случи в Индо-Тихоокеанския регион, то няма да остане там, а всъщност ще видим поредица от действия, които ще засегнат и европейската сигурност.“  

Сигурността на Великобритания е пряко свързана със сигурността на Европа, няма как да бъдат разделени двете неща, смята още той и според него новото британското правителство ясно осъзнава този факт и сключването на Декларация за сътрудничество в сферата на отбраната с Германия е ясен пример за това. Според Ивайло Иванов ще видим и други подобни споразумения между държавите в Европа, както и голямо споразумение между Великобритания и Европейския съюз в сферата на сигурността и отбраната.

"Тези сътрудничества ще трябва да преодолеят един много стар проблем в Европа – това е раздробеността на европейската отбранителна индустрия. Т.е. това, че всяка страна има нещо, което произвежда, но то е неефективно, защото се произвежда в малки количества, често пъти не е с най-доброто качество. Така че по тази линия също виждаме движение и част от тези споразумения трябва да дадат политически тласък за това именно коопериране между производителите на отбранителна продукция в Европа както от гледна точка на съвместно разработване на нови технологии, така и от гледна точка на увеличаването капацитета да произвеждаме повече и по-бързо от това, което е необходимо в момента,“ допълни той.

Според него отбраната ще бъде един от приоритетите на новата Европейска комисия и има няколко насоки, на които ще отговаря комисарят по отбраната според профила, който ще му бъде зададен. "Единият вариант е да се търси политическа личност, която да може да консолидира страните-членки около вземането на конкретни решения и реализирането на тези решения, а другият вариант е да се търси човек, който има добри отношения с бизнеса, и да поддържа инициативи и да провокира действия по отношение именно в сферата на икономиката и в отбранителния сектор, за да може да преодолеем дефицитите в този сектор.“