Срещата на върха на НАТО във Вашингтон изпълни целите, които си беше поставила, като една от тях е пакетът от мерки в помощ на Украйна. Това каза Ивайло Иванов от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“ (СОРА)  в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

По думите му три важни послания бяха излъчени от срещата на върха на НАТО във Вашингтон. На първо място това беше посланието, че въпреки опитите на Русия да ерозира общественото мнение, Алиансът декларира ясната готовност да продължи да оказва помощ на Украйна, която се изразява в гласуването на 40 милиарда евро помощ Украйна, която тя ще получи през следващия година, както и поемането и координирането на военната помощ от формата "Рамщайн“ от НАТО, което според него ще даде една последователност, устойчивост на предоставянето на тази военна помощ.

"Друго важно нещо в дългосрочен аспект е назначаването на специален представител на НАТО, който ще бъде изпратен в Киев, и чиято основна цел ще бъде именно дългосрочния ангажимент на НАТО към приемането на Украйна в организацията,“ обясни той.

На второ място срещата на върха трябваше да покаже, че независимо от изборите на някои ключови страни в Европа и сътресенията, които бяха свързани с тези избори, те не са повлияли на стабилността на тези държави и на организацията като цяло. И на трето място срещата във Вашингтон демонстрира важната роля на НАТО за сигурността на САЩ от една страна, и от друга страна, водещата роля на САЩ в НАТО, като по този начин създаде положителни нагласи сред американската общественост. "Целта беше да се противопостави на скептичната позиция, която Доналд Тръмп изразява по отношение на НАТО.“

Според Ивайло Иванов най-застрашената част е Източния фланг на НАТО и участието на България в осигуряването на военна мобилност има за цел изграждането на два военни коридора, които да дадат възможността за бързото преминаване на границите по направлението юг-север на въоръжение, техника и хора.

"Целта е синхронизирането на административните процедури на законодателно ниво на всички страни членки, за да може да се случи бързото придвижване, защото скоростта на придвижване и времето за реакция е изключително важна. Изключително важно е да има и подготвена инфраструктура. Т.е. да имате подготвените маршрути, съответно пътища, мостове, ЖП линии, които могат да поемат този трафик, при това с необходимото натоварване,“ каза той и добави, че от инвестицията в българската инфраструктура ще спечелят всички граждани, бизнесът и българската икономика.