Тренинг приложението във виртуална реалност се използва както в образователни институции, така и навлиза в бизнеса по най-различни теми. Приложението дава възможност на хората да пробват, да експериментират, да видят ефекта от своите решения, от своите грешки, и по този начин да трупат опит и да учат. Това е смисълът от използването на виртуална реалност в обученията. Това каза в предаването "50 причини повече" на Радио "Фокус" основателят и изпълнителен директор на технологична компания за тренинг приложения във виртуалната реалност VR Nautics Ивайло Иванов.

"В дигитална реалност има възможност да създадеш доста по-интересни, ангажиращи, потапящи упражнения, с които учението да става доста по-интересно и ангажиращо. Когато сложиш очилата, имаш пълното внимание и човек може да преживее тия рискове, на които ще бъде изложен. Плюсът е, че във виртуална реалност могат да се създават много-много ефективни обучения, примерно за киберсигурност.“ 

Експертът разказа още, че тренинг обучението се базира на т.нар. "меки умения“, като за целта то работи като книга-игра, където човек има възможност да влезе в един сюжет, в който да взимаш решения и вижда ефекта, а "съответно после имаме анализ, защото така е разработено приложението, че всяка ситуация, в която ти взимаш решения, е метафора на нещо, което се случва в бизнеса или ако отговаряш за екип от хора. Така че веднъж е за добро привличане на вниманието, и второ е да преживееш опита, която ти трябва.“

Според Ивайло Иванов трябва да сме внимателни да не атрибутираме проблема върху това как работи AI като инструмент, защото всъщност зад този AI има някой, който го е създал и той носи отговорност. "AI може да работи и в положително посока за разпознаване на зловредно влияние. Ти можеш да имаш инструмент, който е трениран да разпознава това съдържание и той би бил в доста добра помощ на естественият интелект на човека,“ посочи той и добави, че в съвременния свят маркетингът да ни бута повече към спонтанни решения, а "всъщност безопасното поведение като потребители означава ние да сме внимателни, предпазливи и рационални.“

"Не трябва да се страхуваме от технологиите, просто трябва да сме отговорни и да се осланяме на нашето рационално поведение,“ посочи още основателят и изпълнителен директор на VR Nautics Ивайло Иванов.