Става все по-трудна наша задача като млади хора да вдъхваме повече оптимизъм не само сред нашите връстници, но и като цяло в обществените отношения и нагласи. Нашата мисия става все по-трудна, но и според мен все по-отговорна. Месецът безцелни опити за избор на председател в Народното събрание, това политическо изостряне и тази безпътица не вдъхват никакъв оптимизъм, а по-скоро се усеща едно такова облекчение, че се отпушва работата и най-после парламентът ще може да се захване със спешните задачи, като бюджета, промените в Изборния кодекс и т.н. Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" политологът Ивайло Илиев. Той е и част от Националния младежки форум.

По думите му не са ясни бъдещите ходове на ГЕРБ, защото "все така този голям залък, който трябва да преглътнат под формата на политически компромис, си остава с формирането на въпросното управленско мнозинство“, и според него ще бъде трудно за ГЕРБ да преглътнат политическото си его и да направят компромис.

"Единственото логично и политическо оправдано мнозинство си остава между ГЕРБ, ПП-ДБ, ИТН и БСП. Трябва да се търси отново път към ИТН, които видяхме, че останаха в неизгодна позиция от избора на Киселова, но пък и те трябва да започнат да постъпват вече смислено и логично. Трябва и четирите формации да проявят доста солидно политическа воля, за да преодолеят своето его, тъй като ако няма споразумение между тези формации под някаква форма, обезателно ще отидем на нови избори,“ обясни политологът.

Този парламент според Ивайло Илиев изглежда доста обречен заради цялото това продължаващо фрагментиране и все по-засилваща се поляризация в обществото, които  заплашва изобщо разбиранията ни към политическата власт.

"Ние сме се превърнали в момента в едни агитки, които сме се разделили чисто обществено – искаме само нашата партия да управлява. Няма как това да бъде излекувано, ако ще е през едни нови избори. От друга страна няма и много позитивни сигнали за каквото и да било редовно правителство. Така че наистина все по-малки са и нашите надежди за такъв тип позитивна промяна,“ заключи той.