"Въздухът, който дишат хората, когато се отопляват на дърва, най-вероятно не e здравословен. Особено през зимния сезон, когато по-трудно се проветрява заради студения въздух навън, има опасност да се натрупа замърсяване на средата и те да са изложени дълго време на високи нива на замърсители". Това каза инженер Ивайло Хлебаров от Екологично сдружение "За Земята“ в предаването "Човекът на фокус“ по Радио "Фокус“. 

Замърсяването на въздуха води до редица заболявания, а България е една от страните с най-голямо замърсяване и най-много заболявания, свързани с мръсния въздух.  

Изследване на Екологично сдружение "За земята“, проведено в началото на настоящата година в жилищни помещения в няколко населени места около София, показва, че дори когато не се усеща дим, се установява замърсяване, обясни Хлебаров. "Самото замърсяване зависи от това как запалвате печката, какъв е уредът и качеството му, по какъв начин добавяте допълнително гориво; когато става въпрос за дърва – дали са сухи или мокри. Ако е много влажно дървото, голяма част от енергията първоначално се използва, за да се изпари тази влага, тогава се получава пълно горене, което замърсява въздуха още повече“, поясни експертът.  

Уредите, използвани за отопление, трябва да бъдат поддържани и изправни, да бъдат почиствани редовно. Дървата за отопление трябва да имат под 20% влажност, посъветва той. "Но трябва да се има предвид, че дори със сухи дърва и изправна печка човек рискува, тъй като въздухът не е здравословен. Да, може да намали значително замърсяването в дома си, но пак няма да падне до такива ниски нива, каквито препоръчва СЗО. Ако искаме да бъдем здрави, не трябва да се отопляваме по този начин. Други мерки, които могат да се предприемат, са енергийна ефективност“, посъветва инж. Хлебаров.