Валутният пазар продължава да бъде динамичен. Това каза в рубриката "Парите ви на фокус с БФБ" на Радио "Фокус" Ивайло Чаушев - главен пазарен анализатор в "Делтасток". "Миналата седмица имахме едни спадове на американския долар, които бяха породени от очакванията на пазара Федералният резерв да запази текущите нива на основния лихвен процент и да ги свали една идея по-рано, отколкото се очакваше. В момента се очаква свалянето на основния лихвен процент да бъде от около 100 базисни точки от началото на следващата година. И това оказа влияние върху долара, който се отслаби. Тази седмица видяхме една корекция на това движение и доларът започна да поскъпва спрямо абсолютно всички валути. Видяхме едно поскъпване спрямо еврото, като евро-долар загуби около една фигура от стойността си, което беше изключително интересно. Паундът отново продължи да спада, въпреки че се търгува в един така сравнително тесен рендж. Но може би силата на долара беше най-силно изявена при долар-йена, която напоследък е една от най-интересните двойки, които следим. Защото самата йена се търгува на около 150 йени за 1 долар. От началото на годината има над 50% спад в стойността на йената спрямо долара.  Това се дължи основно на лихвения диференциал между централните банки на двете държави, в случая Федералният резерв и Централната банка на Япония. Огромни спадове и девалвация в стойността на йената чисто се дължи на монетарната политика, която японската Централна банка държи и тя изключителна разхлабена", обясни експертът. 

По думите му, нови повишения на лихвените проценти от страна на ЕЦБ или Фед не се очакват. "Федералният резерв е централната банка, която води останалите централни банки. Той няма да покачи лихвените проценти отново. За момента това е най-вероятният сценарий. Но ако видим данни, които сочат покачване на инфлацията и по разхлабени финансови условия, то може би ще се очаква едно вдигане с 25 базисни точки, като към момента вероятността за вдигане на основния лихвен процент на Федералния резерв през декемврийската среща е около 40%, по-вероятно е да задържат лихвите.

По думите на Ивайло Чаушев доларът ще продължи да бъде водещ. Дори при текущата обстановка, в която геополитическата обстановка е сравнително утежнена, доларът ще държи своята сила. Дори при една ескалация доларът често се счита за по-безопасна валута когато напрежението на геополитическата сцена ескалира, и съответно, ако дори това се случи, ще видим покачване в стойността на долара. И моето  лично мнение е, че той ще продължи да доминира.  

Чаушев коментира още и влиянието на AI върху ефективността на българските компании. Според него, със сигурност изкуственият интелект може да покачи ефективността на български компании, ако те го имплементират все повече в продуктите и процесите си.