Ива Петрова: Енергийният преход трябва да бъде плавен и икономически ефективен
©
"България активно работи за постигане на амбицията на европейско ниво за климатична неутралност към 2050 г.“, допълни тя. По нейните думи осъзнавайки сериозността и спешността на това предизвикателство, енергийният преход трябва да бъде плавен и икономически ефективен. Според заместник-министър Петрова, въпреки че предизвикателствата са глобални и споделени, то решенията, които се взимат на национално ниво трябва да отразяват спецификите на енергийните системи и националния потенциал и ресурси, с които разполага страната ни.
"В този контекст България има проактивен и устойчив подход, който възлага ключова роля на ядрената енергетика в тези процеси“, допълни Ива Петрова. По думите на замесник-министъра страната ни има ясно изразена дългосрочна амбиция за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс, в това число на водород и биогаз. "Правителството прие Национална водородна пътна карта, която очертава нашата вяра в потенциала на водорода по отношение на прехода, както и необходимостта от намиране на конкретни решения“, каза още Ива Петрова.
В рамките на икономическия форум енергийният заместник-министър посочи, че в Националният Интегриран план в областта на климата и енергетиката има яснo изразена траектория за намаляване на дела на изкопаемите горива. Според заложения сценарий общото потребление на твърди, течни и газообразни изкопаеми горива се очаква да намалее почти наполовина през 2040 г. в сравнение с 2020 г. Към момента се работи активно в посока актуализиране проекта на План, който ще отрази препоръките и поставените цели на Европейската комисия.
"Постигането на неутрален по отношение на климата сектор, върви ръка за ръка с усилията ни за гарантиране на сигурността, надеждността и достъпността на доставките на енергия за гражданите и бизнеса“, категорична бе Ива Петрова. Тя посочи редицата инициативи, в които участва страната ни, както и междусистемната свързаност, като ключови условия за гарантиране на енергийната сигурност на България и на целия регион на Югоизточна Европа.
По думите на заместник-министър Ива Петрова за страната ни предстоят редица стратегически решения, които трябва да намерят конкретни измерения. "Енергийният преход е процес свързан с дълбока социална и цялостна икономическа трансформация“, допълни тя. Според Ива Петрова от изключителна важност е промяната на поведението на всички пазарни участници, както и на моделите на управление. Като успешен пример заместник-министърът даде решенията, които се формулират на мрежови принцип в т.нар. екосистеми, в които участие взимат широк кръг от заинтересовани страни.