24 май е празник, който е свързан с културата и духовността. Сам по себе си той е празник, който има съвсем друга натовареност, при него няма нищо, което е политическо. Така историкът гл. ас. д-р Самуил Шивачев от Пловдивския университет коментира пред "Фокус" предложението на ПП-ДБ 24 май да стане национален празник на България.

"От друга страна, смятам, че тези, които го представят, най-вероятно не са наясно, поне това, което и аз видях, че с идеята им уж да се постави някаква граница срещу руско влияние у нас, чрез изместването на празника. Най-вероятно те не знаят, че именно 24 май също е официален празник на Руската федерация, с което изместване, биха могли да доведат точно до обратното", каза той.

Ще си вкарат автогол, категоричен бе историкът

"Ще направят така, че да има още по-силно влияние в България на Русия. 3 март е дата, която е установена още от 1888 година като национален празник, като ден на Освобождението на България от османско иго. И той е празник на Третата българска държава до 1946 г., когато съответно монархията е премахната и се установява република в страната. И когато след 1946 г. празникът е отменен в Кодекса на труда от тогавашната комунистическа власт, тъй като си говорим за паметта, как се съхранява тя. Той е отменен с аргумента, че е остатък от великобългарския шовинизъм. И до 1978 г. реално 3 март не се чества. 1978 г. има едно възстановяване на празника, по повод 100-годишнината от Руско-турската война, само че това също не е официален празник. Вече знаем от 1991 г. с решение на Великото народно събрание, 3 март е обявен за национален празник на Република България. Но това, което искам да кажа е, че тъй като реториката върви в линията на това кой е по-благодарен, кой повече споменава Русия, ние благодарни ли сме, преклонени ли сме и пр. Ще ви дам една конкретна ситуация, за да може да разберете за какво говоря. 1916 г., това е по време на Първата световна война, България е във война с Русия. Генерал Иван Колев предвожда нашите войски по време на операцията в Добруджа. И това, което е важно да се спомене е, че генералът повдига духа на своите войници с думите: “Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия, за дето ни освободи, но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи на обединението на България". Така че не знам, някои хора от тази политическа партия ПП-ДБ къде видяха за 142 години, че българският народ непрекъснато се бил прекланял, покланял, затвърждавал своята благодарност пред Русия", разказа Самуил Шивачев.

Всичко с противопоставянето на националните празници отново е с политически оттенък, отново е с идеята да се отклони вниманието от важните проблеми в момента в обществото, отново е с предизборни цели, каза още той.

"Ще стигне до там, че най-вероятно, както всичко, което се говори по тези въпроси, свързано с миналото ни, в един момент просто ще затихне и ще изчака до следващите, може би, избори, когато отново ще избуи".