"Много хора ме питат как да подходят, няма правилна формула как да говорим за заплата на интервю за работа, но от моята практика съм се убедила, че човек трябва да бъде откровен." Това заяви в предаването "България, Европа и светът на "Фокус" топ експертът в областта на Човешките ресурси Ирена Бушандрова" – директор за България на една от най-големите компании за подбор на кадри с присъствие в 50 държави в света "Pedersen & Partners".   

Тя е категорична, че не прави добро впечатление още при отварянето на разговора кандидатът за работа да повдигне  темата за заплатата: "И сега, дайте да говорим какви са парите, какво предлагате, не прави хубаво впечатление. Според мен е забранено да се прави, няма да ви донесе успех", съветва Бушандрова.

Подходящо е, ако усетите, че работодателят не отваря темата в процеса на разговор на първо или на второ интервю дори, вие като кандидат сам да инициирате и да попитате удобно ли е поговорите и в крайна сметка какво е възнаграждението, какъв е бюджетът за конкретната позиция, тъй като това не е маловажна тема.

"Нищо лошо няма да я повдигнете вие. Тогава, трябва обаче да сте готов да споделите сумата, която получавате в момента, било то нетна или брутна, няма значение, ако имате бонуси, също да бъдат упоменати. Не непременно точната сума, но някакъв обхват между 2000-2500 чисто, между 3000-3400 чисто, да дадете ориентир на работодателя, още повече, че вие сте инициирал питането. Работодателите от друга страна е хубаво, дори и на първо интервю или на второто вече, ако преценят, че са стеснили фунията с потенциални кандидати да повдигнат въпроса за заплата и да питат служителите какво получават в момента, потенциалния кандидат и какво би желал да получи като минимум сума , т.е. какво е това ниво, под което човекът отсреща, с когото разговаряте като работодател няма да напусне текущата си работа или няма да започне нова работа под тази минимум сума", заяви Бушандрова.

На интервю за работа не е неудобно да бъдете честен за регулярните си месечните разходи. Спокойно може да бъдете откровен и да заявите фактите – това, че например издържате две непълнолетни деца вкъщи, имате кредит към банка, защото това е човешко и разбираемо. Добре е да кажете сумата минимум, която очаквате като заплащане, а вече работодателят ще прецени в бюджета ли сте, извън бюджета на компанията ли сте, заслужава ли си да се продължат разговорите.

"Така ще стане ясно дали темата за заплата ще бъде чупещата в този момент, т.е. може да ви харесват много, може да сте с правилния професионален опит, с правилните умения, но да не могат да си ви позволят финансово. Тогава разговорите могат да спрат до тук или пък работодателят да има гъвкавост по тема възнаграждение и да прецени, че си заслужава да продължи разговора", уточнява екпертът.

Какво е ключовото, за да стане "сглобката" между работодател и кандидат за работа, както стана модерно да се казва напоследък и в политиката?

"Интервюто за работа е един процес като годеж. Вчера се смеехме в офиса с мой клиент, тъй като интервюиращият представител на работодателя беше дама, кандидат беше момче и така с шега, за да разчупим леда и притеснението, така го нарекохме: "Е, тук сме за един годеж и двете страни трябва да се представят в най-добрата форма", казва с усмивка Ирена Бушандрова.