"И сега смятаме, че машините са част от всички действия, които могат да бъдат предприети, за да бъде вотът честен и да отрази реално гласуването на хората. Но видяхме, че когато органите на реда са на мястото си се пресичат в значителна степен опитите за купуване на гласове. В тази ситуация смятаме, че трябва да подходим комплексно и да дадем шанс на хората, които не излязоха да гласуват, поради фактът, че се притесняват от машините." Това каза заместник-председателят на БСП и депутат от левицата Ирена Анастасова в предаването "Твоят ден" по Nova News, съобщиха от пресцентъра на БСП.

По нейните думи голяма част от възрастните избиратели имат бариера пред гласуването с машина. "Това е причината да поискаме смесено гласуване - всеки да може да избира дали да гласува с хартия или с машина", посочи Анастасова.

"Да се върне алтернативата между машинно и хартиено гласуване е предложение, прието още на Конгреса на БСП. Причината е, че на изминалите три национални избора имаше исторически ниска активност. Предложените от нас промени в Изборния кодекс нямат нищо общо с предсрочни избори", коментира пред Bulgaria On Air заместник-председателят на парламентарната група на "БСП за България" Филип Попов.



В предаването "България сутрин" Попов каза, че в разговори с граждани основният мотив, който бил споделян за отказ да отидат да гласуват е бил страхът от машината.



"По отношение на БНБ заявихме, че кандидатурите не трябва да са политически натоварени, а гуверньорът трябва да е експерт. Името трябва да е консенсусно между всички коалиционни партньори", изтъкна социалистът, добавяйки, че спорът за кандидата не следва да пречи на политиките на коалиционните партньори.