Българската икономика се развива възходящо в условия на стабилност, предсказуемост и сигурност въпреки изключително сложната геополитическа ситуация и многократни национални избори за Народно събрание. Противно на някои мнения, аз съм убедена, че страната ни е от ключово значение за ЕС и като външна граница, и като фактор в Югоизточна Европа. Твърдо вярвам в измерването на страните не според техните мащаби, погрешно е схващането за малки и големи региони, още повече за големи региони и малки страни. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към присъстващите на заключителната част на Четвъртия софийски икономически форум, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Вицепрезидентът беше почетен гост на форума, който събра представители на институции, на българския и чуждестранния бизнес, посланици.

Като едно от най-важните европейски политики Йотова определи свързаността и сближаването. "Специално благодаря на нашите гръцки партньори за съвместната работа през последните месеци. Постигна се много за диверсификацията и развитието на  енергийния сектор. Страната ни се превърна във важен енергиен фактор в региона“, заяви вицепрезидентът и изтъкна постигнатото от България от разгара на енергийната криза през 2022 година досега – гарантиране на достъп до седем LNG терминала в Средиземно море, пускане в експлоатация на интерконектора с Гърция, възобновяване на проекта за петролопровод между Александруполис и Бургас, инициативата на България "Solidarity Ring" за увеличаването на доставките на природен газ за Европа от Азербайджан. 

В изказването си Илияна Йотова акцентира върху необходимостта от оптимизиране на европейската политика спрямо процесите, които се развиват около Стария континент, и особено в контекста на войната в Украйна. "Войната в Украйна наистина ни изправя пред тежки предизвикателства, но ако знаем целите си, ако изработим адекватни политики и имаме грамотни хора, които да ги реализират, нито трудностите, нито сантиментите към някой могат да попречат“, изтъкна вицепрезидентът.

По думите й въпреки по-добрите от очакваните икономически показатели, остава въпросът какво може да се промени. "Дошло е време за повече сигурност и защита на европейските стратегически интереси, да се постигне стратегическа автономност на Европа. Важно е да се финансират проекти, които са от интерес на европейския суверенитет, и ние, страните от тази част на Европа, можем да бъдем сред първите инициатори“, заяви Илияна Йотова.

"Страните от Югоизточна Европа, включително и България, не трябва да чакат кризи, за де възползват от тях. Отворен е дебатът за създаването на "Фонд за суверенитет“ в ЕС. Фонд за индустрия "Made in Europe“ – индустрия, която да се създава в Европа. Крайно време е да се финансира процесът от научните и изследователски практики до производството, да има координация и взаимен обмен между държавите членки, необходими са регламенти и правила за улесняване и стимул за инвестиции, да се създадат индустриални алианси – както напр. Индустриален алианс за производство на слънчева енергия“, посочи вицепрезидентът част от стъпките за постигането на европейска стратегическа автономност.

"Югоизточна Европа може да бъде активен участник във все по-актуалната нужда от отбранително производство. България има много сериозен опит и изградена инфраструктура. Смущаващо е, че разговорът за възстановяването на Украйна се води само в някои европейски столици. И сякаш не стои на вниманието на нашите правителства“, подчерта Илияна Йотова. Тя отбеляза и че от Югоизточна Европа може да започне изграждането на солиден "Кибер Щит“ за цяла Европа, с инфраструктура от оперативни центрове за сигурност.