Човечеството се намира в преходен период от традиционните строителни материали към тези на бъдещето. Новите интелигентни материали са в състояние да се самосезират и да възприемат сигналите на околната среда, настройвайки свойствата и дейностите си, за да отговорят на външните въздействия. Те могат да променят своята форма, цвят или вискозитет и дори да се самовъзстановяват. Тази тенденция ще промени изцяло проектирането на сградите, като строителството ще се насочи към изискванията на обитателите и ползвателите на съоръженията, това коментира пред Bloomberg проф. д-р инж. Богомил Петров.

Този процес ще направи сградите по-енергийно ефективни, намалявайки себестойността им. Интелигентните материали се делят на няколко категории, една от тях са тези, които могат да променят свойствата си. Пример за такива са дограми, които променят се самозасенчват и променят коефициента си на топлопроводимост в горещите дни.

Друга категория са материалите, които влизат в ролята на различни видове сензори, откривайки проблеми в конструкциите. Наноматериалите, които променят характеристиката на строителството, като са съставна част за различни материали и изолации, са ключов клас интелигентни материали. Учените разработват и редица компоненти, които дават обратна връзка за състоянието на сградите и нуждата от предприемане на дадени действия по тях.

Изключително интересно откритие са само възстановяващите се материали, като определен тип бетон, който запушва пукнатините си. Това се случва по два основни начина, единият е, когато се сложат определени добавки в бетона, докато при другия има предварително заложени съставки, които се освобождават след деформация, за да възстановят предишното състояние.

Биомиметиката е ключова наука за строителното материалознание. Тя представлява вдъхновение от природата за нови интелигентни материали и намира приложение в архитектурата конструкциите и строителството. Учените взимат примери от различни животни, растения и други организми, за да създадат механизми за усъвършенстване на сградите.

"Тези материали в много отрасли на промишлеността вече са въведени в експлоатация. В строителството, тъй като строителната каста е доста консервативна, нещата влизат доста по-бавно. Но тези процеси са наистина бавни, но необратими.“

Пример за приложеното на биомеметиката са материали, които се използват за фасадно покритие, вдъхновени от обвивките на някои растения. Също така животинските кости дават идеи на учените за създаване на високоефективни еластични, но и твърди, материали.

Събеседникът смята, че трябва да се ориентираме към усъвършенстване на новите сгради, а не имплементирането на тези практики в старите. Интелигентните материали правят новите сгради по-устойчиви, ефективни и сигурни.