Инж. Ценов: Когато трябва да стигнете някъде, където трябва да стигате за три часа, отделете си четири или пет
![Инж. Ценов: Когато трябва да стигнете някъде, където трябва да стигате за три часа, отделете си четири или пет](https://i.id24.bg/i/2447622.webp)
©
"На някои места пътищата у нас са безопасни, на други са много опасни, но всичко е до определена конкретика, където пътят не е поддържан и има дупки нещата са опасни, където имаме концентрация на някои определени заведения, които са посещавани от определен тип хора, които пият и след това шофират нали пътят може и да добър, но става опасен поради участниците. В момента примерно проходът Петрохан е опасен заради пускането на камиони, просто, че няма къде и т.н, коемнтира той.
Днес ще говорим за една система, която е ваша разработка, може ли да разкажете малко повече за нея?
Да, ние сме един екип от трима аз, доцент Стилиян Георгиев от БАН, доцент Станимир Антонов от Технически Университет София и колега ваш журналист Атанас Марков. Поради необходимост от извършване на изследване за да видим какви са ползите и вредите или сравнения какво се случва с човешкото тяло, когато се шофират електрически автомобили и двигатели с вътрешно горене, ние направихме изследване, при което използваме данните с това устройство, данните от мозъчната активност на водача допълнително, тъй като ако използваме нормалните уреди, които са за измерване на пулс насищане на кръвта с кислород, кожна проводимост и много други, примерно тогава при шофиране ако правим
изследване тези устройства падат.
Ние сме изработили това устройство, при което всичко се монтира и водачът докато шофира не изпитва вреди, не му се пречи. Изработили сме софтуер, който да синхронизира данните, които постъпят от всички тези измервателни уреди и с наши информативни признаци изкуствен интелект установяваме дали водачът е концентриран, дали е раздразнен, дали водачът усеща приятни усещания дали водачът има спад на нивото на кислород в кръвта, според другия уред и много такива информативни признаци, които ни дават картина секунда по секунда какво изпитва водачът докато шофира автомобил по дадено трасе.
"Първоначално идеята възникна от това, че ние имаме експертиза за изследване на рекламни видеоклипове на реклама с използване на мозъчната активност и биосигнали. Идеята дойде, тъй като колегата Марков направи връзка с Ford Moto Phoe, те искаха да видят от Ford Mustang последните електрическия и бензиновия, ние примерно установихме, че електрическият Мустанг е по -емоционален поради някаква причина, нали не знаем защо, но това показват данните. Установихме също така, че нивото на кислород в кръвта леко се намаля от електрическия и много други нали публикували сме данните от това изследване, както и направихме едно изследване с близо 40 автомобила", споделя Георги Цанов.
"Както сме правили тестове на автомобили по цяло трасе, така по дадено трасе, по което вече има направена оценка, ние можем да пуснем един водач с дадената сензорика и да направим оценка примерно кога се е отклонило вниманието, кога той има понижена концентрация, къде той трябва да взима резки движения или при тая зима нали по-скоро когато трябва да взима бързи решения и това ние бихме могли да го оценим по мозъчната активност на водача и можем да го съпоставим с камера, която я монтираме на борда. И с ай тракинг, примерно носи очила, можем да следим къде му гледат очите. Можем да видим кое е нещото на пътното платно, което разконцентрира водача и да се направи оценка, защото пътят се променя, примерно някои табели може да изчезнат, някои дървета може да прораснат и да закрият някои знаци", казва той.
"Съветът, който дал е, когато имате да стигнете някъде, където трябва да стигате за три часа, отделете си четири или пет часа време, за да стигнете до там и всичко ще бъде наред", казва преподавателят.