1/3 от населението в света страда от алергични заболявания. Все по-често се отключват алергии и към лекарства. 

"Най-честа е алергията към полени. Засяга около 15-20% от клинично болните. Това е цъфтежът на различните растения, най-вече дървета, треви и плевели. Тази година цъфтежът на дърветата беше доста тежък, тъй като беше сухо и топло", каза алергологът и имунолог доц. д-р Георги Николов.

Сега сме в сезона на цъфтежа на житните растения, но заради дъждовете този тип алергия е по-занижен, на преден план излиза алергията към плесенни алергени, посочи завеждащият Кабинета по алергии в Националния център по заразни и паразитни болести.

"Симптомите са едни и същи - запушване на носа, дразнене в очите, кашлица, понякога и астматични пристъпи", уточни доц. Николов пред Bulgaria ON AIR.

При съмнения за алергия трябва да посетим специалист.

"Когато едни симптоми започнат подозрително да се повтарят два или три пъти в годината, това е състояние, което трябва да ни заведе при алерголога. Ние имаме всякакъв набор за диагностика. Съобразно тестовете и находката, можем да поставим диагноза и да направим правилно лечение", обясни доц. Николов.

По думите му приемът на много медикаменти е един от факторите за увеличаване на алергията към лекарства. 

"За да се появи една алергия, даденият алерген трябва често да присъства в бита и да влиза в организма. Напоследък все повече комбинираме различни лекарства. Виждал съм пациент с над 10 медикамента", даде пример специалистът.

По-честият прием на дадено лекарство води до дразнене на имунната система, а истинската алергия е реакция на имунната система, която предизвиква появата на симптомите, коментира доц. Николов.

"При лекарствата стигаме и до тежки състояния, т.нар. шокови състояния, тежки обриви. Трябва да внимаваме какви лекарства приемаме", препоръча имунологът.

Около 10% от населението е склонно да се алергизира по-лесно. "Има тенденция в семейство на алергични родители детето да е с по-голяма възможност за развитие на алергия. Истинската алергия започва в детството. Пикът обикновено е в пубертета", обърна внимание гостът.

Доц. Николов изтъкна, че хранителните алергени са много - всички вещества, които влизат в организма, могат да предизвикат алергия.

"Най-често това са протеини на кравето мляко, яйцата, ядките, понякога и рибата. Алергията е състояние на организма", обобщи той.