Има един вид ''промоция'', който стимулира потребителите да теглят ипотечен кредит вместо потребителски
©
Силно търсене, но не и прегряване отчитат финансови наблюдатели за пазара на кредити у нас. Причината са все още ниските лихви при ипотечните кредити.
"Финансирането на една покупка е сравнително евтино и това поддържа високите цени, защото то се компенсира с по-евтини кредити", каза пред БНТ Иван Стойков, финансов консултант.
Банките разполагат с паричния ресурс, който да раздават под формата на кредити. Кредитополучателите обаче трябва да са внимателни за условията на заемите си с плаваща лихва, която в момента е на ниски нива, но в бъдеще вероятно ще се покачи, предупреждават експертите. Причината - мерките на ЕЦБ и БНБ ще се усещат все повече от кредитополучателите.
"Сега имаме един вид промоция, който стимулира ипотечния кредит повече от другия, но тази промоция е временна. Първите няколко месеца ще плащаш ниска лихва, след това ще скочи и много от клиентите не го осъзнават това", посочи Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество".
В последните години БНБ въведе мерки, с които да се забави темпа на кредитирането. Ако те не сработят, централната банка може да поиска и таван на съотношението между кредит и доход за всеки длъжник.
"БНБ трябва да увеличи капиталовите изисквания на банките, за да може с тези печалби банките да си ги капитализират и да си останат като резерв за лоши времена", каза Георги Ангелов.
Все пак анализаторите не очакват бум на лошите кредити.
"В момента няма предпоставки, защото лихвите са на такива нива, че позволяват и по-голямо покачване, което да не утежни чак толкова много бюджета", коментира Иван Стойков.
За сравнение - ръстът на кредитирането в страните от еврозоната е нисък.