Илиян Василев: Ред пазарни и геополитически причини обуславят правилността на стратегическото решение държавата да придобие собствеността върху рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас"
©
"Една група от компаниите кандидати са от Централна Азия – при тях има проблема със свързаността, хипотетична или не, с Русия, другите имат чисто пазарни позиционирания в съседни страни, които могат да поставят нашата рафинерия в подчинено положение, трети нямат достатъчен опит в управлението на най-големият актив на страната ни. И тъй като процесът на покупко-продажба се извършва извън страната, по уверение от руската страна купувачът, който ще бъде избран, ще бъде одобрен от Кремъл, което автоматично изключва голям западен инвеститор. И в този процес ние за това казваме, че държавата трябва да се намеси и да сложи своите карти на масата".
За придобиването на собствеността върху рафинерията има два критично важни елемента. Единият е рафинерията като актив и второто нещо, което е много важно, е критичната инфраструктура, обясни още експертът. "Тъй като рафинерията има монополно положение, тя влияе върху вътрешния пазар и върху икономиката на страната. Затова именно се надяваме, че правителството може да се намеси, чрез правото на т.нар. "първа опция". Т.е. ние трябва да сме готови да платим пазарната цена за тези активи. Инфраструктурата от Бургас до София и складовите базите също трябва да станат държавна или публична собственост, защото те са част от стратегическите резерви и управлението им от частна компания, особено с външна собственост, в такива трудни геополитически времена, е недопустимо", обясни той и добави, че най-малко важният елемент са бензиностанциите, който може да бъде регулиран просто като се спазват правилата за конкуренция.
Проблемът с компаниите "Лукойл", "Газпром", а и "Роснефт" е в това, че те се управляват пряко от Кремъл и според Илиян Василев в това се корени политическият риск на Русия, тъй като "когато вкараш в корпоративни субекти, които не могат да се реализират преимуществено своите корпоративни стратегии, да защитават интереса на акционерите, а трябва да се съобразяват и да са подчинени на политическите интереси на Кремъл, се получава и политическият риск". Затова и санкциите от страна на САЩ и ЕС се затягат, обясни още той.