С въвеждането на мита за Европа и Китай Доналд Тръмп изпълни обещанието си да прекрати процеса на деиндустриализация на САЩ и да върне голяма част от американските кампании обратно на територията на страната, както и да въведе облекчение и насърчение на европейски фирми, които да инвестират и да изградят заводи на територията на САЩ. Всичко това се отразява благоприятно на САЩ, но ще бъде тежък удар за целия ЕС. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ икономистът и преподавател в УНСС и във Висшето училище по застраховане и финанси проф. Боян Дуранкев.

"ЕС трябва да си вземе бележка, а това означава тласък към една по-висока степен на централизация на решенията и по-бързо взимане на тези решения за в бъдеще, за да се защитят европейските интереси. Но не само ЕС ще бъде сериозно ударен от новите мита и тарифи, но вероятно целият свят ще бъде променен от тази икономика на Тръмп, тъй като със сигурност ще се създадат нови връзки и някои въпроси ще намерят по-бързо решение,“ каза той и добави, че според него ЕС ще търси по-бързо приключване на войната в Украйна, за да защити своите източни интереси.

Проф. Дуранкев е на мнение, че изключението от наложените на цял свят мита Русия е една от стъпките в голямата шахматна дъска, когато САЩ първо ще търси сътрудничество, и ако не го постигне тогава ще се търсят санкции и нови мита, за да се реши проблемът с продължаващата война в Украйна, която продължава да гълта огромни средства без никакви шансове тази война да бъде спечелена от Украйна, което не е в интерес на Америка. "Краят на този конфликт ще бъде през тази година, като се надяваме, че той ще бъде постигнат преди май.“  

По думите му България в този контекст няма особено ясни икономически интереси и ще се ориентира от централизираните решения на Брюксел: "Ние повече служим като ветропоказател, който се ориентира към предложените решения от Брюксел“. Но според проф. Дуранкев и ЕС няма ясна ориентация как да противодейства на икономическата стратегия на Тръмп, "няма ясна ориентация как ще решава и паралелно климатичните проблеми, които са възникнали, а също и няма яснота как да се ориентират към бъдещия свят, в частност към Китай и към Русия“.

Икономистът е категоричен, че в предложената Бяла книга на Фон дер Лайен за развиване на война промишленост в Европа не се вижда ясна стратегия по какъв начин да се развиват отбранителните способности и в частност производството на оръжие в ЕС и това поставя няколко проблема: по какъв начин ще се координира производството в различните страни, за да не се получи дисбаланс на инвестираните средства. Друг проблем е отсъствието на стандартизация на производството в ЕС, както и липсата на изграден планиращ център, който да реши как да се определят стратегическите отбранителни ресурси на ЕС по различен начин от тези в НАТО.

"Тази година ще бъде на налучкване и на формиране на подобни центрове за взимане на решение, а от следващата година вече нещата могат да тръгнат в своето русло. Брюксел трябва да стегне националните военни центрове при вземането на общи решения, а не да ги остави самоволно всеки да пазарува по който начин иска и както иска, за да изглежда по-добре в очите на бившия ни вече партньор САЩ.“