Напълно възможно е да видим рецесия, но сме все още далеч от финансова катастрофа заради митата на Тръмп. Това каза икономистът от Експертния клуб за икономика и политика Стоян Панчев в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

90-дневната пауза, дадена от американския президент преди влизане в сила на наложените мита за част от страните, е резултат от тяхното желание за сядане на масата за преговори и предоговаряне на търговските отношения със САЩ. Китай не е сред тези страни. "75 страни седнаха на масата за преговори, но най-важната все още не е. Китай реши, че ще участва на равни нога със САЩ в тази търговска ескалация. Не само че имаше контрамита от страна на китайската държава, но те вече започнаха да ограничават износа на редкоземни метали и вноса на американски филми, заобиколно казаха, че биха започнали да продават американски държавен дълг, което разбира се ще попречи на американската държава да се финансира в този тежък за нея финансово момент“, обясни икономистът.

Европейските лидери също са на масата на преговори.

Според Панчев планът на Тръмп за митата е отдавна коментиран и добре разписан. "Това, което се цели най-общо, е преконфигуриране на световната търговска и парична система. Големите цели са обезценяване на долара така, че американската износна продукция да стане по-конкурентоспособна в останалата част на света; овладяване на проблема, свързан с големия дълг и дефицит на американската държава и неговото рефинансиране през 2025 и 2026 г.; балансиране на търговските взаимоотношения на САЩ с големите вносители, основно с Китай, но също така с Канада, Мексико, Германия. И не на последно място, реиндустриализация на американската икономика и връщане на веригите за доставки, свързани с военното производство, немалка част от които се произвеждат в Китай – около 25% от компонентите за американските оръжия се произвеждат в Китай“, поясни икономистът.

Ако не се постигне сделка между САЩ и страните от Европейския съюз, той очаква задълбочаване на рецесията в Европа. Ако САЩ изпадне в рецесия, това неминуемо ще се отрази и на европейските страни. "Ако нещата не се променят, много е възможно да започнем 2026 г. с рецесия, което би означавало по-малко работни места, замразяване на ръста на заплатите, дори спад“, допълни Стоян Панчев.