Икономистът Михаил Кръстев: Бюджетната рамка в България се превърна в нещо подобно на циганска сватба
© Фокус
Експертите очакват разходната част на Бюджет 2025 да продължи да расте. За да се набавят необходимите средства се правят предложения за по-ефективна събираемост. Никой не иска да направи тежката стъпка да заяви, че данъчната тежест трябва да се увеличава пряко, но реалният ефект, който ще наблюдаваме от предложените промени, е увеличение на данъчната тежест върху бизнеса и домакинствата. "Това ще се отразява все по-негативно на реалната икономика, тъй като знаем, че държавата не генерира, а преразпределя стойности. И макар бюджетът да е именно това – преразпределяне на публичните финанси, в крайна сметка трябва да има реална икономика зад него, реални предприятия, реална работна сила, която да произвежда тази икономика, за да може тя да се преразпределя“, обясни икономистът.
Дефицитът е структурен проблем в публичните финанси на страната. Той очаква дефицитът на различните ведомства и този на Бюджет 2025 г. да бъде разписан на 3%. "Новото нормално за българските публични финанси е да живеят на ръба. Ръбът са тези 3%, които са разписани. Гоним буквално и червената линия на Маастрихтските критерии, които ни позволяват както присъединяване към еврозоната, така и ни пазят от процедура по свръхдефицит от Европейската комисия“, обясни икономистът.
Това е структурен проблем поради няколко причини. "Първо, единственият начин да се постигне счетоводната стойност от 3%, която е необходима, за да не влезем в процедура по свръхдефицит, е да режем от вече разписани разходи, най-вече капиталови програми, т.е. най-високорезултатните инвестиции в публичните финанси. Когато не достигат средства, те трябва да бъдат осигурени, а това може да стане чрез вдигане на данъчната тежест върху бизнеса и домакинствата“.
Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост са записани като перо в приходната част, отбеляза икономистът. "В момента трябваше да сме на четвърто, дори пето плащане, а чакаме второто“, посочи Кръстев.