Икономисти за по-скъпия хляб: Когато има такава привилегия, хората привикват като към наркотик! Мярката с ДДС беше "по-скоро глътка въздух"
©
"Когато има субсидия от този вид или привилегия, хората привикват като към наркотик. И в момента, в който се маха, обществото изпада в истерия", заяви Красен Станчев.
"Има много неефикасност в харченето. Това, че на някой му е по-лек живота в тази токсична среда не трябва да ни настройва срещу него конкретно. По-добре е да смъкнем ДДС за всички, може би и на по-високо ниво, и да харчим по-ефикасно. България хаби много ресурс, много пари отиват при олигарси и накрая отиваме да вземем пари от хлебарниците", посочи Кузман Илиев. По думите му мярката с ДДС е била "по-скоро глътка въздух".
"Когато е бил въведен данъка върху добавената стойност през 1994 г., за да се изпълнят редукциите по външния дълг и да има достатъчно приходи, хлябът и млечните продукти бяха на 5%. Но се установи, че системата не работи добре и имаше проблем с износа на тези изделия", обясни Станчев, като допълни, че тогава е извършил анализ, благодарение на който ДДС е бил променен на съответните 20%.
Според Кузман Илиев има резон да се мисли, че ще бъде повишена цената на хляба. "Поради спецификата на тази стока – без хляб на масата не може", уточни пред NOVA NEWS той.
"Тези 400 млн. лв., които липсват от ДДС ставката, няма да бъдат възстановени поради много прости обстоятелства. Едното е, че всички ставки са значително по-скъпи, повечето разходи също са се покачили. В крайна сметка има по веригата други плащания, които няма да позволят набавянето на тези милиони", каза Станчев.
Според собственикът на пекарна Жулиен Таушанов политиците нямат ясна концепция за защита на по-бедните хора в България.