Икономисти сравниха философията на бюджета за догодина с тази на Жан Виденов. Някои предложиха дори да бъде изхвърлен през прозореца, както това вече направи Венцислав Димитров преди години. Сега основните въпроси са трябва ли план-сметката изобщо да се разглежда, или е необходимо да се напише изцяло нова. Отговорите на тези въпроси в предаването даде икономистът Георги Ганев.

"Въпросът с бюджета е по-скоро политически, отколкото финансов. Той е доста проблемен откъм финанси на държавата. Но, ако тези четири политически сили видят някакъв шанс да съставят редовен кабинет с мнозинство, тогава политически по-коректното спрямо това ново правителство е да му се даде възможност то да си състави бюджет и да го представи на парламента, та дори и с известно закъснение. Няма да е за пръв път", категоричен е той.

"Идвам от среща на колегите от "Демократична България", които ме помолиха да присъствам на разговорите на работната група между ГЕРБ и ДБ, която дискутира по бюджетните въпроси. Това е част един много по-голям контекст от преговори между ГЕРБ и други политически сили. Моето впечатление е, че бяха намерени общи теми за разговор, по които има смисъл да се говори. И в двете пера на бюджета бяха открити достатъчно сечения, за да започне дискусия", подчерта той в ефира на NOVA.

По думите му по отношение на приходите "е ясно, че няма как всички заложени постъпления на пари да дойдат". "И разбира се, в разходната част големият разговор е от тези 98 милиарда лева, които е очевидно, че приходната част няма как да финансира, как и кои да бъдат намалени. По тази точка има доста различни мнения, но мисля, че поне тонът от проведената среща е да се опитаме да постигнем съгласие", обясни Ганев.

Според него проведеният разговор, на който е присъствал, "е бил реално по въпросите за бюджета". "Доколкото се постигна някакво решение, то е да се поканят представители на МФ, които да се питат по конкретните разходи - кое стои зад тях и защо тези пари са в такива огромни размери. Защото всеки, който е правил сметка за областите, от които по-тясно разбира, вижда, че има някакви пари, които са в повече. Да се види какви резерви има в бюджета, защото всеки, който прави бюджет, оставя такива".