Икономистът Евгений Кънев коментира обявените от 47-ия американски президент Доналд Тръмп реципрочни мита за партньорите и конкурентите на САЩ, като предупреди, че това може да предизвика краткосрочно увеличаване на цените. "Това ще се отрази и в България, но не в много голяма степен. Около 40 милиона долара, от общо 1 милиард износ на България към САЩ, са стомана и алуминий. Тоест и България изнася, но в Европа най-засегната държава е Германия, както и Нидерландия“, заяви той пред NOVA NEWS.

Кънев припомни, че през 2001 г. Джордж Буш е предприел същите мерки, но тогава митата върху алуминия и стоманата са издържали само шест месеца.

"Реципрочните мита означава, че САЩ са в правото си да увеличат всички мита, за да станат най-малко равни на тези, които се прилагат спрямо американските стоки в съответната страна. Независимо дали става дума за конкуренти или партньори. САЩ са в правото си да го направят това. В случая се преследва друга цел – фискалните проблеми, които Тръмп иска да реши преди да започне да намалява данъците“, обясни икономистът.

Евгений Кънев коментира изявленията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността и в Париж. "В голяма степен Ванс дължи кариерата си на техномилиардери, затова трябва се търси дневният им ред в неговите изказвания. Първата му реч беше в Париж, където основното му послание беше, че трябва да има цензура върху изкуствения интелект. Пак говори за някой, който пречи на друг да си продава софтуера, както намери за добре. Милиардерите ги притеснява, че не могат да си прокарват работата в Европа, защото тук има много строги регулации“, допълни той.

Припомняме, че в петък Джей Ди Ванс съобщи, че вижда най-голяма опасност вътре в Европа. Това стана ясно по време на речта му пред 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността. В Европа Джей Ди Ванс вижда "отклонение от ценности" и отмяна на избори, като визира Румъния.