Икономист: Швейцарското правило предвижда някакво увеличаване на пенсиите
© Фокус
"Пенсионните вноски са вид данъчно облагане, което отива за плащане на пенсии. Трябва да се върнем към първоначалните идеи за пенсионната система и да видим дали не сме се отклонили. Трябва да видим какво правим с цялата пенсионна система. Пенсиите и социално-осигурителните плащания са под средните в Европейския съюз (ЕС). Нямаме особено щедра пенсионна система, че да се налага да преосмисляме дела на пенсиите. Ние се отклонихме от първоначалните разчети. Няма свръхувеличаване на пенсиите", коментира икономистът проф. д-р Ганчо Ганчев.
Според него стратегическият проблем е как да преминем към фондова система - плащане на пенсиите за сметка на натрупване в пенсионни фондове.
Нямаме приет бюджет за 2025 г.
"Тъй като нямаме приет бюджет за тази година, трябва да се плаща средно 1/12 част от държавните разходи. Пенсионните плащания се ползват с приоритет. Ще бъдат засегнати други плащания, инвестиции и т.н.", каза проф. Ганчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му е необходимо цялостно преосмисляне на данъчно-осигурителната система.
"Този дефицит е знак, че нещо е сгрешено. Има някакво разминаване между обективното състояние на икономиката и плащанията. Швейцарското правило предвижда някакво увеличаване на пенсиите. То е справедливо и не води до изкривяване", обясни икономистът.
Проф. д-р Ганчо Ганчев е категоричен, че няма преразход в пенсионната ни система.