Икономист: България ще има зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 година
©
В анализа се посочва, че към януари 2026 година средногодишната инфлация в България е 2,6%. Критерият използва средногодишната инфлация в трите страни от Европейския съюз с най-ниски стойност. Това са Литва, Финландия и Италия.
"Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%, докато в трите страни с най-ниска инфлация в ЕС е съответно 0,9% в Литва, 1,0% в Финландия и 1,1% в Италия. Критерият взима средното от трите страни с най-ниска (по дефиниция е "най-добра") инфлация – в случая това е точно 1,0%, и добавя 1,5 пункта. Така критерият е 2,5%, тоест отклонението на България е 0,1%;
В този смисъл към декември 2024 г. критерият не е изпълнен в чист вид. Често когато се изчислява критерият от Европейската комисия и Европейската централна банка някоя от страните с най-ниска инфлация се изключва от изчислението, тъй като се отклонява значително (в посока надолу) от инфлацията в другите страни от ЕС. Ако това се приложи само за последната Литва (0,9%), то тя се заменя с Дания или Ирландия (и двете с 1,3%) и критерият се повишава до 2,6 (1,1+1,5) и тогава България вече изпълнява критерия", посочва икономистът.
Той допълва, че очакванията са страната да изпълни инфлационния критерий през 2025 година.
"Очакванията са през януари 2025 г. средногодишната инфлация в България да падне до 2,5, а критерият да се запази същия или да се увеличи, тъй като тенденцията в Европа се обърна и цените се покачват. Средногодишната инфлация ще се запази на сходни нива в първата половина на годината, така че България по-скоро влиза в период (в рамките на тази година), в които ще отговаря на критерия", обяснява той.
Заключението, което представят от ИПИ, посочва, че България има съвсем реални шансове да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 година.
"Всичко това означава, че най-вероятно в идните месеци България ще подаде искане за извънреден конвергентен доклад, който ще излезе през пролетта и ще даде зелена светлина за въвеждането на еврото от януари 2026 г. Пътят е в голяма степен технически, тъй като основните политически стъпки и промени в законодателството вече са направени", казва още икономистът.