Неспособността на управлението да формулира ясен политически дневен ред води до разединение в обществото и създава усещането за неустойчивост около това, което се прави. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ политологът Христо Панчугов. "Основното противопоставяне в българското общество е между привържениците на президента Румен Радев и на тезите, които той влага, и всички останали, които се надяват, че това управление ще може да ни доведе до резултати, които да ни откъснат от тази орбита. Има доста сериозен проблем в българското общество, защото тезите на президента освен че противоречат на българската национална сигурност в момента, имат и удивително много сходства с официалната руска пропаганда. И от тази гледна точка те са насочени почти изцяло към подкопаването на устоите на демокрацията в България. Проблемът е, че те са много по-сплотени отколкото хората, които усещат, че това представлява проблем.“

Едно от основните опасения на българските граждани според политолога Христо Панчугов е, че политическите решения не се взимат там, където им е мястото, "т.е. от парламента, от хората, които са избрани да правят това, а се вземат по някакви тайни срещи в късни доби, по кафетата. Самият Борисов потвърди, че Алексей Петров може би е имал роля в това правителство – хубаво е като се казват някакви неща, те да се докарват до край.“ Христо Панчугов изрази мнението, че е добре да се зададе този въпрос за ролята и влиянието на Алексей Петров на Бойко Борисов и Кирил Петков.

Друга основна опасност е неяснотата кой носи отговорност за взимането на решенията на това управление. "Докато ГЕРБ биват държани в тази позиция, че уж са във властта, но не са – имат един министър и 10 зам.-министъра, както каза г-н Борисов, но те не управлявали, дотогава всяко едно политическо решение може да бъде обект на политически шантаж и съответно да причини политическа криза. Защото всеки един момент удобната позиция, в която друг носи отговорността, "аз просто подкрепям, защото съм евроатлантик“, е сериозна заплаха за стабилността на това управление.“ По този начин според него не може да се даде гаранция за постигането на политическите решения, и е крайно време това да се разбере от политическите сили, особено от ПП-ДБ: "Колкото по-удобно се държи ГЕРБ извън това управление, толкова по-лесно ще им е на тях да сложат край на това управление и да си измият ръцете с непостигането на конкретни политически цели.“

"Надявам се след местните избори тези въпроси да бъдат изчистени, ще бъдат взети конкретни политически решения по ключови въпроси, или ако не бъдат, да спре тази илюзия, тази заблуда, че се прави нещо фундаментално на политическата сцена,“ заключи политологът Христо Панчугов.