Липсата на доверие и желание да се работи за някакъв общ дневен ред и липсата на възможност, както и неспособността на политическите формации да формулират правилата, които те самите биха искали да следват, са предпоставките за невъзможността да се избере председател на Народното събрание и оттам да се отпуши политическата тапа и институциите да заработят. Това коментира политологът Христо Панчугов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

"Очевидно дневният ред на всяка една от политическите формации е друг – той не е свързан с управлението на държавата, нито с реализацията на конкретни политики. Той е свързан с публично поведение, с театър, който да бъде показан на собствените им избиратели и това да им гарантира политическото оцеляване. Те са се фиксирали преди всичко в необходимостта да оцелеят на политическата сцена повече, отколкото да реализират нещо конкретно като политика.“

По думите му истинската изненада от видимото разминаване между ПП и ДБ в днешното гласуване за председател на Народното събрание е в неспособността самите те да формулират причините, които ги задържат заедно. Според него истинският разговор не е за това какво ги събира, какви са големите цели и колко хода напред те биха могли да ги реализират, а е "разговор за това как изглежда мимолетната победа тук и сега. И в този смисъл те ще изглеждат все по-несъстоятелни и все по-разделени,“ обясни той и добави, че вече е разклатено доверието в способността им да водят сложни политически разговори и игри.  

Начинът по който функционират процедурите в демокрацията е изключително важен, тъй като той съдържа в себе си разбирането, че и да спечелите, и да загубите, всъщност вие се съобразявате с общите правила, посочи политологът. "В страната в момента се разруша всяка възможност за функциониране на демократични институции в държавата, като всяка една институция, която е свързана с демократичното управление, бива развенчавана и разбивана – от изборните процедури през възможността да имате някаква нормална процедура, която да разрешава невъзможни ситуации. Това прави невъзможен разговора за върховенство на закона, тъй като очевидно едни правила биват интерпретирани по различен начин, спрямо ситуацията, в която се оказали въпросните сили. И прави невъзможно всъщност какъвто и да е разговор и какъвто и да е ход напред.“

Точно затова възможността за съставяне на парламентарно мнозинство се отдалечава безвъзвратно с всяко едно действие, което се предприема в рамките на този парламент. Христо Панчугов е убеден, че партиите започват да се опитват да се позиционират по-скоро в добри позиции за следващите избори, отколкото за създаването на дневен ред, по който би могло да се управлява тази държава. "Възможността да се създаде смислено управляващо мнозинство е изчерпана, тъй като единствената възможност минава през ясна договорка между ГЕРБ, ПП и ДБ, но очевидно има липса на каквото и да е желание в тази посока.“