"Нарастването на цената в кампания 2022 процентно изглеждаше голямо, но на практика то е илюзорно, защото ние имахме огромно покачване на производствените разходи. Горивата скочиха с близо 70% спрямо кампанията за 2021.Торовете стигнаха до 400% увеличение на цените, разходите за работна ръка се покачиха и всъщност увеличението на изкупната цена на розовия цвят не успя да компенсира увеличените производствени разходи на фермерите". Това каза председателят на Професионална асоциация на розопроизводителите в България- Христо Николов в дневния блок "Добър ден, България" на "Фокус".

Той смята, че все пак има тенденция за възстановяване през тази година.

"По-голяма част от произведеното масло през миналата кампания намира своите пазари. Трезорите по складовете от предходни кампании започнаха да се изчерпват, така че има едно възстановяване на пазара и това дава спокойствие на преработватели и производители", коментира още Николов.

Той мисли, че трябва да разглеждаме сектора през две призми. Тази на същинското земеделско производство и розопроизводство и втората - преработка и реализация на пазара на маслото.

"От гледна точка на земеделието - като всички хора в сектора изпитваме известни затруднения, които са свързани и с метеорологичните условия и с високите цени на горива, препарати за растителна защита, торове. Най-големите  притеснения на розопроизводителите са решаването на проблема с работната ръка или по-скоро липсата на такава за основни мероприятия и най-вече за кампанията по розобер", категоричен бе председателят.

Той си обяснява липсата на работна ръка с това, че работата вероятно изглежда тежка и неатрактивни за хората, поради ниско заплащане. И уточнява, че този проблем е от години.

"В най-голяма степен спадовете в средните добиви от единица площ се дължат на липсата на работна ръка и несъумяването на фермерите да приберат на 100% реколтата си", допълни още Николов.

"Заплащането в сектора на земеделието изостава значително от всички останали сектори на икономиката и това превръща работата в неатрактивна. Проблемите са дълбоки, много са. Натискът върху цената на розовия цвят принуждава фермера да заплаща по-малко, отколкото му се иска и на него, да не може да е конкурентен на пазара на труда", завърши така председател Николов.