Мариан Бачев. "Бездействие", което обрича България да стане "културната пустиня на Европа, ако продължава" са част от думите.
"Всички министри се обясняват с това, че са заварили тежка ситуация. На мен това ми е ясно. Първо не съм нарочил Мариан Бачев, второ тази позиция е принципна. Тази позиция не е срещу Мариан Бачев и срещу министъра. Ако беше така, тя няма да звучи по този елегантен начин. Има много проблеми под повърхността и нерешаването им навреме ги прави лавина от огромни проблеми, които ще гръмнат в края на годината", заяви Христо Мутафчиев.
Според министър Бачев има процедури, които не са проведени и трябва да бъдат проучени.
"Чух и друго – че голяма част от целевото финансиране досега е незаконно. Съветниците, които са го съветвали, че това е противозаконно, са външни адвокати и юристи, които нито познават системата, да не говорим, че се съмнявам в тяхната експертиза", каза Мутафчиев.
Според него да кажат, че вече няма да се провежда по същия начин целевото финансиране, а по друг, е популизъм и всяване на страх. Даде и пример.
"Имаш един фестивал като "Сцена на кръстопът", който до миналата година е работил с бюджет от 150 000 лева да речем. Работил е по следния начин – изпраща писмо в Министерството на културата, то се гледа от съответните служби, предлага се на министъра за подпис и парите се отпускат на фестивала. Той е традиционен, с международно участие, трябва да бъдат закупени билети и запазени хотели. Ако точно преди провеждането, министърът промени процедурите и накара фестивалът да кандидатства по съвсем различен начин, фестивалът се бъгва", обясни Мутафчиев.
И припомни, че друг фестивал – "Варненско лято" е сега лятото. "Доколкото знам не им е отпуснато финансиране", коментира Мутафчиев.
"Г-н Бачев беше казал, че до миналата година са искали 130 000 лева, сега искат 150 000 лева. Ами цената на самолетните билети е различна, нощувките по хотелите са на различни цени", коментира Мутафчиев в ефира на NOVA.
Той припомни искането си да се събере работна група, която да актуализира принципите на работа на сценичните изкуства. "Реформата беше направена през 2005 г., а сега е 2025 г. Тоест принципите не са актуални", каза Мутафчиев.
"Когато г-н Бачев ни се представи като министър и ние му казахме, че работната група не е събирана от няколко месеца, той каза, че начинът на работа ще се промени и работната група ще се събира непрекъснато. Оттогава до ден днешен няма среща на работната група", каза Мутафчиев.
"Ако някой иска моята експертиза, ще му я дам. Нашият сектор трябва да се развива. Най-орязани са капиталовите разходи. Миналата година бюджетът за сектор "Сценични изкуства" беше 202 милиона. Чрез вътрешни корекции и постановления, в края на годината се оказа, че министерството е изразходило 270 милиона. В момента гласуваният бюджет е 220 милиона, с 50 по-малко", обясни Мутафчиев.
Той заяви, че е получил покана от министър Бачев за среща утре, на която ще се отзове. "Не искам да водя война с него, аз искам да помогна с експертиза", допълни той.
"Според мен грешката, която допусна, е, че не започна да работи със заместниците на предишния министър, да ги покани, за да разбере какви са действителните проблеми. Никой по-добре от тях не познава системата", коментира председателят на Съюза на артистите в България.
Съюзът на артистите в България, оглавяван от Христо Мутафчиев, отправи тежки критики към министъра на културата