По мое лично мнение потребителите на природен газ, независимо от високите цени, не би трябвало да попадат в обхвата в компенсаторни механизми поради факта, че причината за разлика от електроенергийния пазар, причините за високите цени не е в ситуацията в България, а произтича от международните условия, международните пазари и от нелоялното поведение на нашия основен търговски субект "Газпром" навремето. Така че всъщност един такъв компенсаторен механизъм според мен е излишен, изкривява пазара и поставя редица икономически субекти в неравностойно положение. Това каза в аудиокаста на "Фокус" енергийният експерт Христо Казанджиев. 

По думите му към настоящия момент значителна част от индустриални потребители в България ползват природен газ не от "Булгаргаз" , а от "Турски поток", руски природен газ.

"Делът на това участие на руския природен газ варира между 30 и над 50%, което също затруднява реализацията на скъпия природен газ от Чирен. Така че нещата са много комплицирани. И както казах, "Булгаргаз" е изправен пред много сериозни предизвикателства. По мое лично мнение правителството и политиците не би трябвало да се намесват в тези процеси, а да се търси икономически най-изгодното решение", допълни енергийният експерт. 

"В момента това, което е осигурено в дългосрочен порядък е единствено от Азербайджан. Понастоящем в обем около 42, около 4 млн. куб. м, да не говоря в мегаватчас, защото хората много не са запознати. Грубо казано около 4 млн. куб. м на ден", каза още Казанджиев. 

Цоня СЪБЧЕВА